1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
2 years ago
15

Carlos gave Lucy 2 more books than she already had. She now has 30 books. How many books did Carlos give Lucy?

Mathematics
1 answer:
ankoles [38]2 years ago
3 0

Answer:

2 books

Step-by-step explanation:

"Carlos gave Lucy 2 more books than she already had"

You might be interested in
You are a business owner and you want to know if you have made a profit
Gennadij [26K]

Answer: Yes the business made a profit for the month. They made $90,000 net profit. They made a profit of $90,000 after all the taxes were deducted.

Step-by-step explanation: 200 times $1000 = $200,000. $200,000 - $50,000 = $150,000. $150,000 - $40,000 = $110,000. $110,000 - $20,000 = $90,000

7 0
2 years ago
Simplifying Algebraic Expressions ; 7+9(-6+8)
Grace [21]

Start by multiplying the 9 out:

9(-6 + 8y) = -54 + 72y

Then, add the 7:

-54 + 72y + 7

Then simplify the whole thing:

-47 + 72y

7 0
3 years ago
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
2 years ago
SERIOUSLY NEED HELP QUICK! The table shows the total cost for different numbers of jackets.
Tema [17]
The cost of 3 jackets would be $69.75. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please and thank you
WINSTONCH [101]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

IJ/HK = IG/HG = 2

IJ/HK = (v+30)/v = 2

v + 30 = 2v

v = 30

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s is radical 256
    11·1 answer
  • How do you find decimal percentages correctly
    15·1 answer
  • How to end behavior​
    5·1 answer
  • HELP!! 15 Points!!
    5·1 answer
  • K12 10TH GRADE!!!!!!!!!!!!! HAS ANYONE DONE 3.14 Graded Assignment: Congruence and Constructions - Part 2 !!!!!!
    5·1 answer
  • Find the length of time fo $500 to be the interest on $1800 at 6% p.a
    6·1 answer
  • Target sells AAA batteries for $1.10 and AA batteries for $0.50. They sold 350 total batteries earning a total of $560. How many
    13·1 answer
  • The manager of a football team is keeping track of the yards
    12·1 answer
  • HURRY PLEASE
    8·2 answers
  • Which are equivalent equations? Select two correct answers.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!