1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
2 years ago
13

David is buying fish for his aquarium. Clown fish cost $12 each and angel fish cost $7 each. If he has $100 to spend, and he wan

ts to spend every dollar, how many of each fish can he buy?​
Mathematics
1 answer:
Anni [7]2 years ago
3 0

Answer:

6 clown fish and 4 angel fish

Step-by-step explanation:

<u>lets say he bought 8 clown fish. </u>

12*8 = 96

the last 4 dollars wont be used.

<u>lets say he bought 7 clown fish-</u>

12*7 = 84

100 - 84 = 16. 16 is not a multiple of 7.

<u>lets say he bought 6 clown fish,</u>

12*6 = 72

100 - 72 = 28

28/7 = 4

If David has $100 dollars to spend and wants to spend every dollar, he can buy 6 clown fish and 4 angel fish.

You might be interested in
Evaluate the expression 9x , when x= 4, 7, and 2.5
satela [25.4K]

Step-by-step explanation:

When x = 4,

9x=9×4=36

When x = 7,

9x = 9×7 =63

When x = 2.5

9x = 9×2.5 = 23.5

PLEASE GIVE BRAINLIEST.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! What is the slope of the line that passes through the points below? (Enter your answer as a decimal if necessary.)
lozanna [386]

1

is the right answer.

because rise is 1 and run is 1 = 1/1 = 1

8 0
3 years ago
Solve for x.<br><br> A) 0.9<br> B) 160<br> C) 10<br> D) 1.1
creativ13 [48]

Answer:

C .10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply the numbers and simplifty the answer 3x1 3/4
melamori03 [73]
2.25 is the answer you take 3 times 3/4 and you get 2.25
3 0
3 years ago
Find what n equals 8(2n-2) = 4 - 4n (explanation please)
slavikrds [6]

Answer:

\huge\boxed{n=1}

Step-by-step explanation:

In order to find the value of n that satisfies this equation, we can perform a series of algebraic steps on it to solve for n.

  • 8(2n-2) = 4- 4n
  • <em>Distribute in the 8 on the left side:</em>
  • <em />16n-16=4-4n<em> </em>
  • <em>Add 4n to both sides</em>
  • 20n-16=4
  • <em>Add 16 to both sides</em>
  • 20n = 20
  • <em>Divide both sides by 20</em>
  • n=1

Therefore, n=1 is the value of n that satisfies this equation.

Hope this helped!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A city population, which was initially 35,000, has been dropping by 3.5% a year. Write an exponential function and graph the fun
    13·1 answer
  • The area of a rectangle is 352in2. If the width of the rectangle is x inches, write a function for the perimeter, P(x)
    11·1 answer
  • Mr. Peters is planning to buy a new house. His friends suggest that he find out the actual dimensions of the property. What shou
    7·2 answers
  • What is the digit in the one place is the sum of the digit in a dozon I know it is 12 but do I put it in on place value or the 2
    13·2 answers
  • Cindy's Gift Shoppe purchased 8-inch candles at $9.95 a dozen, less a 25 percent trade discount. If the owner wishes to sell the
    13·1 answer
  • 2x + 10 + 3x = 7x + 12
    12·2 answers
  • En que se parecen una potencia a una multiplicación?
    7·1 answer
  • Help me please!<br> Please really quick
    7·1 answer
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • Y=-4/5x+7 in general form<br> Please answer quickly! ;)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!