1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
2 years ago
15

HELP DUE SOON EMERGENCY

Mathematics
1 answer:
algol [13]2 years ago
5 0

Answer:

The sum of the series is 44.

Step-by-step explanation:

Sigma notation. I just had a test on this, so this is pretty good timing.

Below the sigma, we see that k = 1. This means that 1 is the number you would substitute for k into the expression on the right to get the first term. In this case, the first term is -2. (2(1)² - 4)

Now, we can also find out the number of terms in the series by subtracting 1 (taken from k = 1) from the number on top of the sigma, 4, and then adding 1 to it.

4 - 1 + 1 = 4. This means there are 4 terms in the series.

See the remaining work in the attached file. You should get that the sum of the series is 44.

Hope this helps!

You might be interested in
05.06)Which of the following best describes interval C on the graph shown?
Korolek [52]
Linear decreasing

I haven't learned this is class yet, but I had a bf that taught me this
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
An observer in tower A sees a boat 1538 yd away at an angle of depression of 35°. To the nearest yard, how far is the boat away
Thepotemich [5.8K]
From my own solution, my answer is closest to D<span>. 1951 yd; 27°
</span><span>
The boat is 1951 yards away from the observer in tower B. The angle of depression to the boat from Tower B is 27</span>°.<span>

Pls. see my attachment. 

In it I divided the big triangle into two small right triangles. 
I solved for the common leg of the right triangles by using sin theta formula. sin </span>θ = opposite / hypotenuse
<span>
sin 35</span>° = opposite / 1538 yd
<span>sin 35</span>° * 1538 yd = opposite
<span>882.16 yd = opposite

From there, I used the Pythagorean theorem to solve for the missing side which is part of the 3,000 yd measure.

I got the measure of 1,259.86 yards. The remaining measure of 1,740.14 is the side of the other right triangle. 

Still using Pythagorean Theorem, I used the measurement of the known side of the 2nd right triangle to solve for its hypotenuse which was 1,950.97 or 1,951 yards.

With regards to the angle of depression, I used this formula:

tan(y) = opposite / adjacent
tan(y) = 1538 yd / 3000 yd
tan(y) = 0.513
y = 0.513/tan
y = 27.14</span>°<span>

</span>

8 0
3 years ago
Find the number of the different ways, for 3 students to sit on 7 seats in one row.
qwelly [4]

Answer:

210

Step-by-step explanation:

Here comes the problem from Combination.

We are being asked to find the number of ways out in which 3 students may sit on 7 seats in a row. Please see that in this case the even can not be repeated.

Let us start with the student one. For him all the 7 seats are available to sit. Hence number of ways for him to sit = 7

Let us see the student second. For him there are only 6 seats available to sit as one seat has already been occupied. Hence number of ways for him to sit = 6

Let us see the student third. For him there are only 5 seats available to sit as two seat has already been occupied. Hence number of ways for him to sit = 5

Hence the total number of ways for three students to be seated will be

7 x 6 x 5

=210

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!! I know I need to factor but I’m confused…
Veseljchak [2.6K]

Answer:

x = 16

Step-by-step explanation:

Given a tangent and a secant from an external point to a circle, then

The product of the external part and the whole of the secant is equal to the square of the tangent, that is

9(9 + x) = 15²

9(9 + x) = 225 ( divide both sides by 9 )

9 + x = 25 ( subtract 9 from both sides )

x = 16

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Can you please help me with this question
    11·1 answer
  • Which equation does the graph of the systems of equations solve?
    7·1 answer
  • Which sequence of transformations performed on shape I confirms the congruence of shape II and shape I?
    9·2 answers
  • A company has offices in two different countries. Employee salaries at both locations are strongly skewed
    14·1 answer
  • Someone please help<br> Me
    14·1 answer
  • Choose the number that correctly completes the equation: blank divided by 6 = 0.2 what number do you think blank is?
    14·1 answer
  • HELP!! i will vote brainlest answer
    11·1 answer
  • 2. Logan asked his 20 coworkers whether they own a car or a truck. There were 6 more car owners than truck
    8·1 answer
  • Felicia bought 12 packets of tomato seeds. Each packet
    10·1 answer
  • Write an ordered pair for the point in Quadrant IV that is 4 units away from point s (-1.5, -2.5) on the coordinate plane.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!