1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
7

Help- and also show the work please-

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]2 years ago
8 0

A fraction is a way to describe a part of a whole.  The correct option is C.

<h3>What is a Fraction?</h3>

A fraction is a way to describe a part of a whole. such as the fraction ¼ can be described as 0.25.

A proper fraction is a fraction whose numerator is smaller than the denominator. When a proper fraction is raised to a positive exponent greater than 1, then the product decreases but does not reach 0.

Hence, the correct option is C.

Learn more about Fraction:

brainly.com/question/1301963

#SPJ1

You might be interested in
Write an inequality to represent the phrase: the difference of a number and 9 is no more than 95
Sliva [168]

Answer:

x-9\leq 95

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number

we know that

The phrase " the phrase: the difference of a number and 9" is equal to

subtract the number 9 from the number x

(x-9)

The phrase" no more than 95" means "less than or equal to 95"  (≤95)

so

The inequality that represent this situation is

x-9\leq 95

5 0
3 years ago
The expression 0.09x+(x-30) models the final price of a bicycle is its an instant rebate in a state that charges a sales tax. Th
svlad2 [7]

Answer:

<em>A)0.09x</em>

Step-by-step explanation:

The original price of the bicycle is x.

The discounted price of the bicycle is x - 30. It is a $30 discount.

The tax goes on the original price. 0.09x is the 9% tax applied to the original price x.

Answer: 0.09x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is m∠KNL?<br> Cough coufh coufh I need to add words
horsena [70]
The measure of angle KNL is 102.
5 0
3 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
4 years ago
2. ANSWER=
mixas84 [53]

Answer:

a yes udjwjwjwjwjwjwjwjwjw

yes men es chef

6 0
3 years ago
Other questions:
  • OMG HELP PLEASE!!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • What is the value of x if 15 = 5x + 45 ?
    12·2 answers
  • Given m||n, find the value of x.<br> 78°
    14·2 answers
  • Two boats started to move towards each other from two docks, located 30 miles apart. One boat moved at a speed of 2.5 miles per
    12·1 answer
  • What is a solution of the inequality shown below? -6 + b ≥ -6​
    6·2 answers
  • When a ball is dropped onto a flat floor, it bounces to 65% of the height from which it was dropped. If the ball is dropped from
    13·1 answer
  • This claim is to be investigated at .01 levels. “Forty percent or more of those persons who retired from an industrial job befor
    15·1 answer
  • This graph represents a linear relationship between x and y Which equation best represents the relationship shown in this graph
    7·1 answer
  • Suppose that a = 0, b = 2, and c= 1. Which of the following expressions is undefined?
    7·1 answer
  • **PLS HELP! IT WOULD HELP A LOT, AND ILL GIVE BRAINLIEST!**
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!