Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80
The answer is: 18 miles.
: Hope this helps :)
Answer: (0,1), (1,0)
Step-by-step explanation:
plug in a number for y.
ex) x=0 y=1
y=-x + 1
1= -0 + 1
1=0 + 1
-2/25 is the slope
x1=4
hope this helps!
Hourly Rate: $6.77
Federal Tax Income: $16.25
Other Federal Taxes: $12.43
Net Pay: $127.05