Answer:
30 = 2x + 3y
Step-by-step explanation:
x is the number of pens bought and y is the number of notbooks bought you graph this and you get a graph that shows you all the combinations.
Answer:
92, 184, 276, 368, 460, 552, 644, 736, 828, 920
Step-by-step explanation:
hope this helps :D
brainliest appreciated
The terms of subtraction are called minuend and subtrahend
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
29/48 is about 60 percent to the nearest hundredth