1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
2 years ago
12

Factor a number, variable, or expression out of the trinomial 5x^2 - 25x + 10

Mathematics
1 answer:
Harman [31]2 years ago
6 0
Hope you do well , i pray blessings and growth to you .
You might be interested in
Which of the following is least like the others? Exit Test A road B street C highway D trail
Lilit [14]
A exit test because that's the one I think is right
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me I don’t understand what to do
tatiyna

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the surface area of a hexagonal prism if the length of each side of the hexagonal base is 4 cm and the height is 7 cm.
olya-2409 [2.1K]

The surface area of a hexagonal prism willl be 251.13844 cm².

<h3>What is the surface area?</h3>

The total land area of all the faces of a three-dimensional object is its surface area. When we wish to wrap something in real life, we employ the notion of surface areas of distinct things.

A=6ah+3√3a²

A=6×4×7+3√3×4²

A≈251.13844

Hence the surface area of a hexagonal prism willl be 251.13844 cm².

To learn more about the surface area, refer to the link;

brainly.com/question/2835293

#SPJ1

3 0
2 years ago
James ran 4 laps and walked 2 laps When running his average speed was 2.5 minutes per lap When walking his average speed was 4.9
lutik1710 [3]

Answer:

19.8 minutes

Step-by-step explanation:

Total time the 4 laps was completed = 4 x 2.5 = 10 minutes

Total time the 2 laps was completed = 2 x 4.9 = 9.8 minutes

total time = 10 minutes + 9.8 minutes = 19.8 minutes

5 0
3 years ago
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
Irina-Kira [14]

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a survey, 672 adults were asked what television programs they had recently watched. The following information was obtained: 2
    6·1 answer
  • 8x+4(4x-3)=4(6x+4)-4
    6·1 answer
  • In isosceles △abc the segment bd (with d∈ ac ) is the median to the base ac . Find bd, if the perimeter of △abc is 50 meters, an
    7·1 answer
  • Not have a ratio of 2:3:5.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • How long will it take her to travel 72 miles? use the unit ratio to solve the following problem.
    14·1 answer
  • What is the standard form for graphs of y-5=4/5(x-30)​
    15·1 answer
  • N/5 ≥ 11 <br> Please help
    13·2 answers
  • Which is more 2 kilo or 2,050 grams (Pls help me!)
    6·2 answers
  • PLEASE HELP<br> Find the set A U ∅<br> U={1,2,3,4,5,6}<br> A={3,4,5,6}
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!