1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
10

Simplify (1 - sin x)(1 + sin x). 0 1 O cos^2 x O sin^2 x O tan^2 x

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
5 0
This would be cos^2x, because when you foil out the equation you get 1-sin^2(x).

1-sin^2(x)=cos^2(x)
You might be interested in
What is the slope of the line through (-1,8) and (3,-4)?
laila [671]

Hey there!!

How do we find slopes ?

Slope = \frac{y2-y1}{x2-x1}

We are given with two co-ordinates :

(-1,8) and (3,-4)  

Hence, the slope is :

\frac{-4-8}{3+1}

... \frac{-12}{4} = -3

The slope is -3.

Hope my answer helps!

4 0
3 years ago
Express 2x^2+8x+3 in the form 2(x+p)^2+q
e-lub [12.9K]

Answer:

2(x + 2)² - 5

Step-by-step explanation:

Given

2x² + 8x + 3

To obtain the required form use the method of completing the square.

The coefficient of the x² term must be 1, thus factor 2 out of 2x² + 8x

= 2(x² + 4x) + 3

add/subtract ( half the coefficient of the x- term)² to x² + 4x

= 2(x² + 2(2)x + 4 - 4) + 3

= 2(x + 2)² - 8 + 3

= 2(x + 2)² - 5

with p = 2 and q = - 5

4 0
3 years ago
Please help i cant get this
Sveta_85 [38]

Answer:

0.264

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store.
wel

Answer: $0.24

Step-by-step explanation:

9.5 inches --> $2.28
1 inch--->X
now cross multiply it and get,

9.5X = 2.28*1
X = 2.28/9.5

so its $0.24 per inch

4 0
2 years ago
there are 68 children in the school there are 19 children on the playground how many more children are in the school than on the
Inga [223]
68 minus 19 is 49
So the answer is there are 49 more children in the school then on the playground.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use two fractions to write an expression with an estimated sum of 2
    5·1 answer
  • Twenty-four percent of the 25 swim team members are new on the team. how many members are new?
    7·2 answers
  • Selina and three of her classmates each wrote out the steps for finding an approximate percent change. They all agreed on the fi
    9·2 answers
  • What is the estimate for 167
    15·1 answer
  • Guys help me plz!!! and plz do it correctly
    13·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • What is the domain of the following list of ordered pairs? (-2, 1), (2, 0), (-1, -3), (4, 6)
    6·1 answer
  • Lana runs a business where she fixes bikes. She charges $15.75 per hour for her labor as well as a $25 flat fee for any parts sh
    5·1 answer
  • 15 POINTS
    11·2 answers
  • Determine the coordinates of Q(6, −4) after a reflection in the line x=2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!