1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
2 years ago
12

You are building a brick patio. the length of the patio is (x+11) feet.

Mathematics
1 answer:
Romashka-Z-Leto [24]2 years ago
7 0

The expression that represents the width of the patio is (x+3) feet

<h3>Calculating area</h3>

From the question, we are to determine the width of the patio

The area of the patio = Length of the patio × Width of the patio

From the given information,

Length of the patio = (x+11) feet

Area of the patio = x^2+14x+33 = x²+14x+33

Putting the parameters into the formula,

x²+14x+33 = (x+11)  × Width of the patio

∴ Width of the patio = (x²+14x+33) / (x+11)

First, we will factor x²+14x+33

x²+14x+33

x²+11x+3x+33

x(x+11) +3(x+11)

(x+3)(x+11)

Thus,

Width of the patio = [(x+3)(x+11)] / (x+11)

∴ Width of the patio = (x+3) feet

Hence, the expression that represents the width of the patio is (x+3) feet

Learn more on Calculating area here: brainly.com/question/1729755

#SPJ1

You might be interested in
3. Write a similarity statement and state the scale<br> factor for the triangles.
ivann1987 [24]

Answer:

AA SIMILARITY statement

SSS similarity statement is also possible.

Step-by-step explanation:

In \:  \triangle CBA  \: and \:  \triangle TVU \\  \angle B \cong \angle V... (given) \\\angle A \cong \angle U... (given) \\\therefore \triangle CBA \sim \triangle TVU... (By AA\: Postulate)  \\

5 0
4 years ago
4 pounds of grapes cost $11.52. what is the unit rate?
Zepler [3.9K]

Answer: 2.88/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me on this please
Solnce55 [7]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a bagel is 45 cents how many can I get for $20
inn [45]

Answer:

you can get 44 bagels

Step-by-step explanation:

20/.45=44.44 (round down) 44 bagels

4 0
3 years ago
Work out 5 x 5/6.<br> First correct answer will be marked as brainliest. <br> Thanks!
Gennadij [26K]

Answer:

4+1/6

Step-by-step explanation:

5* 5/6 =25/6 = 4 1/6

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Sloane kicked a soccer ball at a speed of 48 feet per second. If the ball never leaves the ground, then it can be represented by
    7·2 answers
  • An efficiency expert hired by a manufacturing firm has compiled these data relating workers output to their experience:
    10·1 answer
  • Three girls search for geodes in the desert. corinne collected 11 1/8 pounds, ellen collected 4 5/8 pounds, and leonda collected
    6·1 answer
  • Suppose that the local sales tax rate is 6.25% and you purchased a used car for $16,800. How much tax is paid?
    10·1 answer
  • Given a square with two vertices of one side located at (-5, -3) and (-5, 12), in square units what is its area?
    10·1 answer
  • 30PTS<br> ASAP: BRAINLEST FOR BEST ANSWER!<br><br><br><br><br> im stupid xD
    14·2 answers
  • A 180 pound person is hanging onto a 15-foot rope. Assuming the rope is uniform and that it weighs 2 pound per foot, set up (but
    8·1 answer
  • Halp Me i will gib brainliest
    10·1 answer
  • I need help. I’m a little bit confused
    9·2 answers
  • Which choice represents the fraction below as a single exponential
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!