1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
2 years ago
8

Mark's coach told him that he should

Mathematics
1 answer:
Georgia [21]2 years ago
5 0

Answer:

24 practices in 9 weeks

Step-by-step explanation:

Rate =   8 times / 3 weeks

8 times / 3 weeks    *   9 weeks  = 24 times

You might be interested in
A couple wants to buy a house. They can only afford a $30,000 down payment. They
ch4aika [34]

Answer:

'.....................'

8 0
3 years ago
Hugo lives in the northwest corner of Greene County, Lena lives 29 miles away in the southeast corner, and the office where they
Annette [7]

Using the relation between velocity, distance and time, it is found that the commute took 48 minutes.

<h3>What is the relation between velocity, distance and time?</h3>

Velocity is distance divided by time, that is:

v = \frac{d}{t}

For Lena, we have that d = 29, v = 36, hence the time in hours is given by:

t = \frac{d}{v} = \frac{29}{36} = 0.8056

In minutes, the time is given by:

tM = 0.8056 x 60 = 48.

More can be learned about the relation between velocity, distance and time at brainly.com/question/24316569

#SPJ1

7 0
2 years ago
Biking at 10 mph, it takes Kristen 1/2 hour to reach the train station to go to work. Kristen then takes the train to work, and
NikAS [45]

Answer: 38 mph

Step-by-step explanation:

Add. 10 plis 28 is 38.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
We can think of the division expression 10 divided by 2 1/2 as the answer to the question “how many groups of 2 1/2 are in 10 an
mrs_skeptik [129]

Answer:

<em>4 Groups</em>

Step-by-step explanation:

2 1/2 can be written as 2.5, and since this is division, all we have to do is divide 10 by 2.5.

10/2.5=4

8 0
2 years ago
If a muffin costs 7¢, how much will 3 muffins cost?​
Goshia [24]

Answer:

21 cents

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • brian made 16 paper cranes in 15 minutes.If he continues making cranes at this rate,how many cranes would he make in 2 hours?
    15·1 answer
  • The__ property can be used to remove the parentheses in the expression 1.7(x*+9)
    12·2 answers
  • Choose the correct equation type for each system. (Equivalent, Inconsistent, Consistent)
    6·2 answers
  • Tom is on a diet. His diet plan allows him to have 1,000 calories for dinner. He’s chosen a menu of enchiladas (537 calories), a
    8·1 answer
  • Please help :D also like u have to write an expression
    5·2 answers
  • Help on theese 2 for brainly tell me why we need to regroup
    12·1 answer
  • Helppppppppppppppppp​
    8·1 answer
  • What is the absolute value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-%5Cfrac%7B10%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="-\frac{10}{3}"
    8·2 answers
  • Which of the following statements is false? (Math)<br>​
    8·2 answers
  • Period of f(x)=cos(x)+2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!