1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
2 years ago
5

You went shopping for back to school and bought packs of pens and pencils. a pack of

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]2 years ago
7 0

Answer:

5 packs of pens and 8 packs of pencils.

Step-by-step explanation:

Let the Pn and Pl stand for the number of packs of pens (Pn) and pencils (Pl) purchased.

We know that each pack of pens is $3 and each pack of pencils is $2.50.

We are also told that Pn + Pl = 13  [In total, 13 packs were purchased].

And we're told that $35 was spent.

The $35 must equal:  $3*Pn + $2.5*Pl  [the sum of the number of packs of each times the price per pack for each]

 3*Pn + 2.5*Pl = 35

Rearrange the first equation:

Pn + Pl = 13

Pn = 13 - Pl

Use this definition of Pn in the second equation:

3*Pn + 2.5*Pl = 35

3*(13 - Pl) + 2.5*Pl = 35

39 - 3Pl + 2.5Pl = 35

-0.5Pl = -4

Pl = 8

8 packs of pencils (Pl) were purchased.

This means the packs of pens purchased must be 5, since a total of 13 packs were purchased.

Check:

Does 5 packs of pens and 8 packs of pencils total $35?

5*($3) + 8*($2.5) = $35  ??

$15 + $20 = $35  ?

YES

You bought  5 packs of pens and 8 packs of pencils.

You might be interested in
Bob bought 5 packs of toilet paper for $42.50. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 pack of to
Contact [7]

Answer:

42.50/5 = p is the equation; $8.50 per pack

Step-by-step explanation:

DIVIDE 42.50 between the 5 packs of toilet paper.

THIS GETS YOU $8.50 per pack.

THE EQUATION used was 42.50/5 = p.

4 0
3 years ago
A runner completed a 26.2-mile marathon in 210 minutes. a. Estimate the unit rate, in miles per minute. Round your answer to the
ivanzaharov [21]

Answer:

Unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.

Step-by-step explanation:

A runner competed a marathon of 26.2 miles in 210 minutes.

we can get unit rate by unitary method.

∵ In 210 minutes a runner completes the distance = 26.2 miles

∴ In 1 minute runner will complete the distance = \frac{26.2}{210}

                                                                              = 0.125 miles per minute

                                                                              ≈ 0.13 miles per minute

Therefore, unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP SUPER URGENT
Sveta_85 [38]
The equation for the table is f(x)=3x+1 so I don’t know for a but for b it would be f(x) because 1 is greater than 5.
6 0
3 years ago
Find the value of d such that the system of equations
vova2212 [387]

Answer:

18x okkklllkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkmmm

4 0
3 years ago
Twenty-five bakery customers were surveyed to determine if they like cake or pie. The results are shown in the Venn diagram. Cir
nikitadnepr [17]

Answer:

Probability = 2/7

Step-by-step explanation:

AS the Venn diagram is not given in the question, the question is incomplete. I've attached the Venn diagram of this question below for a better understanding of the question and its solution.

In the Venn diagram we can see that

Costumers who like Cake = 10

Costumers who like Pie = 8

Costumers who like both = 4

So it means that

Total costumers who like Cake = 10 + 4 = 14

Total costumers who like Pie = 8 + 4 = 12

We have to find probabilty that a costumer who likes cakes also likes pie

So

Total costumers who like cake = 14

Costumers out of 14 who also like pie = 4

Probability = (No. of costumers who also like pie) / (Total costumers who like cake)

Probability = 4/14 = 2/7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ariel wants to choose 5 players for her basketball team. There are 7 players to choose from. How many different teams can aerial
    10·1 answer
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • If y varies inversely with x, and y is 8 when x is 5, find y when x is 2.
    7·1 answer
  • The data show the traveler spending in billions of dollars for a recent year for a sample of the states. Round your answers to t
    8·1 answer
  • How do you work the problem 698 divided by 2
    7·2 answers
  • Jen rode her bike 1/5 of a mile to her friend's house. It took her 5 minutes to get there. What was Jen's speed?
    10·2 answers
  • The option gpe is best when the contracted volume is below 3750037500 units ​(enter your response as a whole​ number).the option
    8·1 answer
  • PLEASE IM TIMED<br> After simplifying, what will x be equivalent to?<br><br> a5*a6=ax
    15·1 answer
  • Solve the right triangle below. Round all your answers to the nearest tenth. Measure of angle X = ______
    10·1 answer
  • a person invested $7400 in an account growing at a rate allowing the money to double every 13 years. how much money would be in
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!