1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
1 year ago
5

A drugstore sells vitamins in bottles with different pill counts. The price of each bottle is shown in the table below.

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]1 year ago
8 0

The price of one pill is approximately $0.04.

<h3>What is the price of one pill?</h3>

Division is the mathematical operation used in grouping a number into equal parts using another number. The price of one pill can be determined by dividing the total cost of a number of pills by that number.

Price of one pill = cost of 50 pills / 50

$2.05 / 50 = $0.04

Please find attached the complete question. To learn more about division, please check: brainly.com/question/13281206

#SPJ1

You might be interested in
Answ
Amiraneli [1.4K]

Answer:

1. 7

2. 48

Step-by-step explanation:

you have to <u>subtract</u> 49-42 because some got taken away then you should end up with 7, 63-15 is 48.

7 0
3 years ago
Find the measure of angle 2 if m∠2=4x−26 and m∠4=3x+4
kotegsom [21]
Part A:<span> What is the mean of the data? Show your work. (4 points)</span>

Part B:<span> Use your answer from Part A to calculate the mean absolute deviation for the data. Show your work. (6 points)</span>
5 0
3 years ago
Math questions. Correct please
finlep [7]
Hello there! The answer for question 3 is 4 dogs 

The answer for question 2 is  D 6%, 0.66, 6/10

The answer for question 1 is 20% 

Hope this helps out! :)


8 0
3 years ago
Can you help me with this task please?
Vinil7 [7]

Answer:

83 is prime

97 is prime

92 is composite - The pairs are (1,96) (2,46) (4,23)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
nikki wants to buy a dog bed that costs $87. She earns $6 per week for doing chores. How many weeks will Nikki have to do her ch
Zanzabum
87 : 6 = 14,5 (weeks)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This is the graph they gave me to plot it on
    11·1 answer
  • Tom is 10 years old. His sister Lizzy is 4/5 Tom's age. Tom's mum is 4.25 times as old as Lizzy. How old is Tom's mum?
    5·1 answer
  • Is 1 pint is equivalent to 0.473 liters??
    6·2 answers
  • Find the slope between the points (8, 10) and (-3, 10).
    15·2 answers
  • Solve for e<br><br> 7(2e-1)-11=6+6e
    10·1 answer
  • A right rectangular prism has a length of 10 centimeters, a width of 2.5 centimeters and a height of 0.9 centimeters what is the
    14·1 answer
  • The price of a technology stock has risen to $9.82 today. Yesterday's price was $9.71. Find the percentage increase. Round your
    6·1 answer
  • Which of the following represents the probability that someone who
    9·1 answer
  • What is the graph of the function <br> f(x)=−⌊x⌋
    8·1 answer
  • Which six bottle offers shampoo at $0.48 per ounce?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!