Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
It will never cost the same amount.
But, It would take 5 classes for Erik to pass Jason.
Step-by-step explanation:
Jason: 5 classes×$2 per class=$10+$50=60$
Erik: $13×5 classes= $65
I'm not pretty sure but I think it would be y I'm not pretty good with these type of question so don't take my answer correctly but at least we tried I tried like 3 times and I guess I didn't really get it its very confusing but just refer to me as a stand off I'm pushing you to get it right good luck try answering my question on my page please I need to complete it tonight to get extra credit and I'm having a hard time that's why I signed up for brainly,com free for 30 days for my trial. Thank you very much
Formula
1/2 (b×h)
plug in
1/2 (6×3)
1/2 (18)
9 ft squared.
always remember measurement of the shape, square your answer because your finding area and formulas. the numbers on the side are to distract you.
Answer:
3.025, 121/40
Step-by-step explanation: