1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
1 year ago
15

Which of the following is the best example of a law

Business
1 answer:
IceJOKER [234]1 year ago
5 0
The best example of a law is D
You might be interested in
Felicia paid $2,879 for a new wall oven with her credit card. Felicia’s credit card has an APR of 13. 89%, compounded monthly. I
xeze [42]

The answer is A

Explanation:

Answer is A trust me

7 0
2 years ago
11. If 8,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of produ
Delvig [45]

This question is incomplete, the complete question is;

Martinez company's relevant range production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows:-

                                                                 Average cost per unit

Direct materials                                                 $7.00

Direct labor                                                        $4.50

Variable manufacturing overhead                   $1.40

Fixed manufacturing overhead                        $4.00

Fixed selling expense                                       $4.00

Fixed administrative expense                          $2.10

Sales commissions                                            $1.10

Variable administrative expense                      $0.55

If 8,000 units are produced,

a) what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of production

b) What is this total amount expressed on a per unit basis

Answer:

a) the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of production is $51,200

b) What is this total amount expressed on a per unit basis is $6.40

Explanation:

a)

Given that;

number of units produced is 8,000 units

Variable manufacturing overhead is $1.40

Variable manufacturing overhead cost will be units produced / Variable manufacturing overhead

so Variable manufacturing overhead cost = 8000 units × $1.40 =  $11,200

Now  Fixed manufacturing overhead cost = 10000 units × $4 = $ 40,000

Total manufacturing overhead cost is the addition of Variable manufacturing overhead cost and Fixed manufacturing overhead cost

$11,200 + $40,000 = $51,200

b)

Number of units produced = 8,000

therefore Manufacturing overhead per unit = Total manufacturing overhead cost / Number of units produced

51,200 / 8,000 = $6.40

6 0
3 years ago
Uncle Tupelo's Gifts signs a three-month note payable to help finance increases in inventory for the Christmas shopping season.
ladessa [460]

Answer:

Interest expense --------$1,500

Interest payable-------------- $1,500

Explanation:

Given the following ;

Amount of note signed = $75,000

Annual interest rate = 12% = 0.12

Date signed = November 1

Calculate interest expense to be made in the adjusting entry by December 31 :

NOTE: No entries have been made previously for the interest expense

Monthly Interest = (Amount × rate) ÷ 12

Monthly interest = ($75,000 × 0.12) ÷ 12

Monthly interest = $9000 ÷ 12 = $750

November 1 to December 31 = 2 months

$750 × 2 = $1500

Interest expense = $1,500

3 0
3 years ago
Under what circumstancess should outsourcing be used for building Information systems​
Zinaida [17]

Answer:

FOR LIFE INSURANCE DENSITY

6 0
2 years ago
Which of the following is a good example of inflation?
Ulleksa [173]

Answer:

D. It cost you $85 to gas up your car this month. But last month it only cost you  $50.

Explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Rendezvous Cafe's suit against Sanitary Waste Services, Inc., the court issues a judgment in Rendezvous's favor. The judgment ca
    12·1 answer
  • How many pounds of garbage does the average american produce each day
    6·2 answers
  • Costing the type of job costing​
    15·1 answer
  • Which orientation, as it relates to marketing, maximizes a company's use of economies of scale?
    8·1 answer
  • The difference between a merger and an acquisition is: Select one: a. That a merger involves one company purchasing the assets o
    6·2 answers
  • Which one of the following statements is false concerning the term structure of interest rates? A. Expectations of lower inflati
    11·1 answer
  • TopChop sells hairstyling franchises. TopChop receives $62,000 from a new franchisee for providing initial training, equipment,
    7·1 answer
  • Let’s return to Tenisa and Randolf Singh and their retail and decorating business, Comfy Home.Comfy Home is a retail business se
    8·1 answer
  • To conduct an experiment, a movie theater increased movie ticket prices from $9 to $10 and measured the change in ticket sales.
    11·1 answer
  • A client profile is not complete without a family income statement. A typical one would include:_________.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!