1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
1 year ago
10

A cylindral drill with radius 5 cm is used to bore a hole through the center of a sphere with radius 9 cm. Find the volume of th

e ring-shaped solid that remains.
Mathematics
1 answer:
masya89 [10]1 year ago
3 0

The volume of the ring-shaped remaining solid is <u>1797 cm³</u>.

The volume is the total space occupied by an object.

The volume of a sphere of radius r units is given as (4/3)πr³.

The volume of a cylinder with radius r units and height h units is given as πr²h.

In the question, we are asked to find the volume of the remaining solid when a sphere of radius 9cm is drilled by a cylindrical driller of radius 5cm.

The volume will be equal to the difference in the volumes of the sphere and cylinder, where the height of the cylinder will be taken as the diameter of the sphere (two times radius = 2*9 = 18) as it is drilled through the center.

Therefore, the volume of the ring-shaped remaining solid is given as,

= (4/3)π(9)³ - π(5)²(18) cm³,

= π{972 - 400} cm³,

= 572π cm³,

= 1796.99 cm³ ≈ 1797 cm³.

Therefore, the volume of the ring-shaped remaining solid is <u>1797 cm³</u>.

Learn more about volumes of solids at

brainly.com/question/14565712

#SPJ4

You might be interested in
PLZ HELP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!!!
Shalnov [3]

the correct answer is - 1/2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Winston has just gone grocery shopping. The mean cost for each item in his bag was $2.71. He bought a total of 9 items, and the
sukhopar [10]

The cost of the 9th item is  $3.94

Since the mean cost for the 9 items in his bag was $2.71. Then, the total cost will be: = 9 × $2.71 = $24.39

In order to get the price of the 9th item, we have to calculate the price of all the 8 items given which will be:

$2.01 + $2.20 + $2.68 + $3.59 + $3.12 + $1.64, + $1.75 + $3.46 = $20.45

Therefore, the cost of the 9th item will be:

= $24.39 - $20.45

= $3.94

Read related link on:

brainly.com/question/24562826

3 0
2 years ago
Double a number decreased by 4
Wittaler [7]

Answer:

2x-5 if u want u can substitute any other variables and constant

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
0.4= Blankx10 please answer quick
Marta_Voda [28]

Answer:

1, 0.4

2, 0.004

3, 0.04

Step-by-step explanation:

hope this helps.      :)

6 0
2 years ago
1. A third-grade class needs five leaves each day to feed its two caterpillars. How many leaves would they need each day to feed
Kay [80]

Answer:

17 leaves

Step-by-step explanation:

A

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Y2-y1 and y=me+b<br> Plzz help me with this
    7·1 answer
  • Write an equation. Twice the length of a segment x is 9ft
    11·1 answer
  • ANSWER FAST!!!! WILL NAME BRAINIEST!!!
    11·1 answer
  • A bunch of questions, answer all of them to get full points. First to answer all gets brainliest.
    8·1 answer
  • Solve each inequality <br><br> x+1&gt;-5(7-2x)
    6·1 answer
  • What is the least common multiple of 3 and 10
    13·2 answers
  • What is 14x - 3x &gt; 4x
    10·2 answers
  • NEED HELP ASAP! DUE IN 3 MINUTES!!!
    12·1 answer
  • HELP PLS ILL MARK BRAINLIST
    7·1 answer
  • HELP! Urgent! PLZ Needed Now!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!