1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
3 years ago
13

Ed bought 3 liters of water 2750 milliliters of sports drink and 2.25 liters of juice.Which statement is true.

Mathematics
2 answers:
kramer3 years ago
4 0
The answer is D. 250 ml is .25 liters. 2750 ml equals 2.75 liters and 3 minus 2.75 is .25. So the 3 liters of water is 250 ml (.25 liters) more than the 2750 ml (2.75 liters) of sports drink
Yuki888 [10]3 years ago
3 0
Your answer is D. 
1 liter = 1,000ml
You might be interested in
Elvira is comparing prices between two different suppliers of fresh lettuce. Val’s Veggies charges $250 for delivery plus $1.50
ad-work [718]

Answer:

61 bags of lettuce

Step-by-step explanation:

Let's create two equations representing the cost of bags of lettuce:

Val's Veggies: 250 + 1.50x = V

Sally's Salads: 100 + 4.00x = S

If you buy 60 bags of lettuce from either store, the answers will be equivalent:

If x = 60

250 + 1.50x = V

250 + 90 = V

340 = V

100 + 4.00x = S

100 + 240 = S

340 = S

Now that both equations are equivalent, all we need to do to tip the balance and make Val's Veggies cheaper is purchase one more bag of lettuce:

x = 61

250 + 1.50x = V

250 + 91.50 = V

341.50 = V

100 + 4.00x = S

100 + 244 = S

344 = S

Since V represents the price of a bag of lettuce at Val's Veggies and V is now less than S (Sally's Salads), Val's Veggies is now the cheaper option.

Therefore, 61 bags of lettuce must be purchased in order for Val's Veggies to be the cheaper option.

7 0
3 years ago
Jessica had m beads. She used 18 of them to make a necklace for her mom. Then she used the rest to make k bracelets for her frie
Y_Kistochka [10]
The expression to represent this would be (m-18)/k.

We first subtract the 18 beads she used in her mother's bracelet from her beginning number, m.  We then divide our result by k, the number of bracelets she made for her friends.
3 0
3 years ago
Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive
vampirchik [111]

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

6 0
3 years ago
Solve the following inequality algebraically
TiliK225 [7]
Answer is going to be
-7
5 0
2 years ago
The original price of a camera is $150. If a discount of 30% is given, what is the amount of this discount ?
shtirl [24]

Question

The original price of a camera is $150. If a discount of 30% is given, what is the amount of this discount ?


150 : 100 * 30 =

45$ is your answer

---------------------


4 0
3 years ago
Other questions:
  • In 2013, the population of China was estimated to be 1,360,760,100. Round off the number of people 
    13·2 answers
  • How to find the length of the radius of circle O
    14·1 answer
  • If quadrilateral ABCD rotates 90° counterclockwise about the origin, what are the coordinates of A′ in quadrilateral A′B′C′D′ ?
    11·1 answer
  • Someone please help and thx
    15·1 answer
  • Write this in a Algebraic expression. (Use x as your variable) The sum of x squared and y
    8·1 answer
  • What’s the answer to <br><br> 250 = 4(1 - 7x)
    11·1 answer
  • Liane is sewing new curtains for her bedroom She Bought 3 yards of fabric Her total cost was $12. What was her cost per yard?
    12·1 answer
  • A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package? ASAP!
    15·2 answers
  • What are the values of h and x in the right triangle? Explain.
    13·1 answer
  • Find y given the following kite
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!