Answer:
Relevant information is data that can be applied to solve a problem
Explanation:
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
B. just-in-time
Explanation:
Just in time (JIT) is an inventory management approach that is used by companies that want to reduce their inventory costs and they purchase their materials in smaller quantities whenever their productive system needs them. The goal is to keep the lowest possible inventory levels.
The amount that will be taken off the pay check for the 401k retirements plan given all the criteria indicated above is $38.82 (Option D)
<h3>What is the computation justifying the above?</h3>
Given:
Pay Per Hour: $10.25
Bonus: $15.375 for every hour worked over forty hours.
Total Hour worked: 47 Hours
Percentage deductible: 7.5%
Total Pay thus =
(40 *10.25) + (7 *15.375)
= $517.625
Total 401 K deduction thus, =
7.5% * 517.625
401K Deduction total = $38.82
Learn more about 401k retirements plan:
brainly.com/question/2908111
#SPJ1
Full Question:
You make $10.25 per hour. You have 71/2% of your total pay taken out of your check for your 401K retirement plan. How much will be taken out for your 401K if you work 47 hours this week? You get paid time-and-a-half for all hours over 40.
Select one:
A. $36.13
B. $69.02
C. $54.20
D. $38.82
E. $14.35
Well you would describe what you find important as an example good hygiene, interests are self explanatory, personality traits is a trait about you example leader or hard worker, and skill are what you are good at example fast typing or leadership.