1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
2 years ago
5

An ellipse has a vertex at (4, 0), a co-vertex at (0, 2), and a center at the origin. Which is the equation of the ellipse in st

andard form?
Mathematics
1 answer:
Korolek [52]2 years ago
7 0

Answer:

x^2/ 16 + y^2/4 = 1

Step-by-step explanation:

The major axis is 4 and that goes with the x variable.  It is the major axis because 4 is a larger value than 2.

4 x 4 = 16

2 x 2 = 4

You might be interested in
I will give you brainliest!!!! Use substitution method to solve the system of equations. y=6x-5 y=x+5
solong [7]

Answer:

(2,7)

Step-by-step explanation:

y=6x-5

y=x+5

Since they are both equal to y, set them equal to each other

6x-5 = x+5

Subtract x from each side

6x-x-5 = x+5-x

5x-5 = 5

Add 5 to each side

5x-5 +5 = 5+5

5x=10

Divide by 5

5x/5 = 10/5

x=2

y = x+5

y = 2+5

y =7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

a 72

b 7

Part C)

___7_|_35+63_

_____|__9+5__

35+63=7(9+5)=714=98 or 35+63=98

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
My sandbox is a square each side is 6 feet long what is the area of the sandbox
alexgriva [62]

Answer:

36 feet²

Step-by-step explanation:

Each side is 6 feet

Multiply length * width to find area

6 * 6

36 feet²

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
What is the value of z?
Phoenix [80]

Answer:

1.5454

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
slava [35]
1 dozen eggs = 12 eggs

1.35 / 12 = 0.1125.....so the unit cost = $ 0.11 (11 cents) per egg
6 0
3 years ago
Other questions:
  • At a pre-season sale, a $200 coat was sold for $150. what is the percent of discount
    13·1 answer
  • License plates are made using 3 letters followed by 3 digits. How many plates can be made if repetition of letters and digits is
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP! QUICK MATH QUESTION!
    13·1 answer
  • So I got a math worksheet and I don’t get it. 24/30 what would be my answer but in a percent????
    15·2 answers
  • There are 24 tiles in a stack.Each tile is 8mm thick.How high is the stack in metres?
    7·1 answer
  • 4 Wayne is a store assistant manager who
    15·1 answer
  • Youssef plans to get rid of cable and is comparing two high-speed internet providers. He narrows his search to two companies. Co
    5·1 answer
  • Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!
    14·1 answer
  • Word form for 0.003?
    5·2 answers
  • Raymond has a credit card with a 21.99% APR. His balance this month is $3,000. Calculate how much interest he will pay this mont
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!