1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
2 years ago
11

GCSE MATHS PLEASE HELP

Mathematics
2 answers:
SpyIntel [72]2 years ago
3 0

Answer:

A) y = 16/(x^2), B) 4/5

Step-by-step explanation:

For A, we can plug in some of the table values to check it. I will try 2 and 3

2. 4 = 16 / (2^2)

    16/4 = 4

3. 16/9 = 16 / (3^2)

   16/9 = 16/9

B) We can just input y into the formula 25 = 16 / (x^2)

This leaves us with +-4/5

Arisa [49]2 years ago
3 0

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

(a)

given y varies inversely as x² then the equation relating them is

y = \frac{k}{x^2} ← k is the constant of variation

to find k substitute any ordered pair from the table into the equation

using (2, 4 ) , then

4 = \frac{k}{2^2} = \frac{k}{4} ( multiply both sides by 4 )

16 = k

y = \frac{16}{x^2} ← equation of variation

(b)

when y = 25 , then

25 = \frac{16}{x^2} ( multiply both sides by x² )

25x² = 16 ( divide both sides by 25 )

x² = \frac{16}{25} ( take the square root of both sides )

x = ± \sqrt{\frac{16}{25} } = ± \frac{4}{5}

the positive value of x is x = \frac{4}{5}

You might be interested in
The price of an item has been reduced by 95% the original price was $17
cricket20 [7]

Answer:$0.85

Step-by-step explanation:

.95x17= 16.15    17.00-16.15=0.85

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A triangle has a base of 54 cm. The height is unknown. Complete the equation that can be used to find the area, A, of the triang
Kay [80]

Answer:

A=1/2× base ×hieght

A=1/2×b×h

6 0
2 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME!!!! ASAP!!! PLEASE!!!<br> Explain why the equation (x-6)^2-3=13 has two solutions.
Yuki888 [10]
It has 2 equations bc it hasq 2 part
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What property is 5x1/5=1
alisha [4.7K]

Answer:

Multiplicative Identity Property

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 + 3(3x - 6) = 5(x - 3) + 15 I'm in Algebra 1 and I still can't seem to get this problem, I use Slader to find how to do this b
    10·1 answer
  • Please help!! asap!!! ( 10 points)
    15·1 answer
  • What is the area of the trapezoid? [A = <br> 1<br> 2<br> (b1 + b2)h]
    10·1 answer
  • At Madison High school each student studies exactly one foreign language. Three fifths of the students taking Spanish, and one f
    6·1 answer
  • Has a y-intercept of (0,2) and passes through the point (3,128)
    12·1 answer
  • 75,300,207 in word form
    9·1 answer
  • please help me I have a lot more I need help on or I will fail this semester of college so please help me!!!
    7·1 answer
  • A man invests some money at 10% interest for 1 year
    11·1 answer
  • Alexa has $300 in her bank account. Each week for 5 weeks she spends 18 dollars on things. How much money does she have after 5
    6·2 answers
  • Tasha went golfing. Tasha hit the ball 220 yards down the fairway and then 165 yards to the hole. What would have been the short
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!