1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
2 years ago
13

Which expression has a conflict of 10 and a constant of5

Mathematics
1 answer:
Natalka [10]2 years ago
7 0

The expression that has a coefficient of 10 and constant of 5 is 10x + 5.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.

A coefficient is a number or any symbol representing a constant value that is multiplied by a variable. A constant is a value or number that never changes in expression.

The expression that has a coefficient of 10 and constant of 5 is 10x + 5.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

You might be interested in
Austin has two Marvel posters he wants to hang on the wall in his bedroom. The wall
sweet-ann [11.9K]

Answer:

Answer is 1 2/3 pretty sure thats it bc i just took the same quiz and got that question right.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If you get this question right I will give you brainlist
Mama L [17]

Answer:

I think 99in

Step-by-step explanation:

3x13=39

5x12=60

39+60=99

6 0
3 years ago
Find the area of the shaded figure in square feet. Round to the nearest tenth if<br>necessary.​
marusya05 [52]

Answer:

to be honest I'm not sure

3 0
4 years ago
Bags of sugar come in 3 sizes:
Mrrafil [7]

Answer:

Medium

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

The cost for the small and medium bag is shown below:

As we know that

1kg = 1000g

So 3kg = 3000g

Now for small bags

= 0.95 ÷ 250 × 3000

= £11.40

For medium bags

= £1.80 ÷ 500 × 3000

= £10.80

So here the medium bag would represent the better value

5 0
3 years ago
A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
Galina-37 [17]

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Divide 5.7 by 3 to get your answer.

\frac{5.7}{3} = 1.9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3/4 times 2/7?
    10·1 answer
  • What a angle of 42 less than its complement
    12·1 answer
  • Is the problem, 6y-2x=10 in standard form?​
    5·2 answers
  • a biologist wants to determine the effect of a new fertilizer on tomato plants. what would be the control
    7·2 answers
  • Please help, would be greatful!
    10·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • The distance Jane jogs in 20 minutes is 8 miles. At this rate, how many miles will he run in 60 minutes?
    12·2 answers
  • If it is -25F in Rantoul and it is 75F in Honolulu, what is the temperature difference between the
    7·1 answer
  • What is the measure of arc EF?
    10·1 answer
  • Part B
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!