1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
2 years ago
7

The table shows the cost of birdseed at the Feed n Seed store. What is the constant of proportionality between the cost and the

number of pounds?
A table titled Feed n Seed Bird Seed. The table has 2 columns, Pounds and Cost. Row 1 says 5, 2 dollars and ninety-five cents. Row 2 says ten, five dollars and ninety cents. Row 3 says fifteen, 8 dollars and eighty-five cents.
A
0.59

B
0.60



C
1.18

D
2.95
Mathematics
1 answer:
Lerok [7]2 years ago
5 0

The constant of proportionality between the cost and the number of pounds is: A. 0.59.

<h3>What is Constant of Proportionality?</h3>

The constant of proportionality of a relationship between two variables X and Y can be defined as the ratio between of X and Y at a constant value. This means that the ratio or product of X and Y will give us a constant if both are in a proportional relationship.

Thus, the constant of proportionality for the  relationship between two variables X and Y would be calculated as:

Constant of proportionality (k) = Y/X. [this is the proportional between the two quantities, X and Y].

Given the table of values, using a pair of points on the table, say, (5, 2.95), we can calculate the constant of proportionality as:

X = 5

Y = 2.95

Constant of proportionality (k) = Y/X = 2.95/5

Constant of proportionality (k) = 0.59 pounds per dollar.

Therefore, the constant of proportionality between the cost and the number of pounds is: A. 0.59.

Learn more about the constant of proportionality on:

brainly.com/question/1835116

#SPJ1

You might be interested in
A bag contains three red marbles, two green ones, one lavender one, two yellows, and two orange marbles. HINT [See Example 7.] H
lapo4ka [179]

Answer: 8

Step-by-step explanation:

Given: A bag contains three red marbles, two green ones, one lavender one, two yellows, and two orange marbles.

Total marbles other than green = 8

Total marbles other than green and yellow = 6

Then the number of sets of seven marbles include at least one yellow one but no green ones:-

^{2}C_1\times^{6}C_6+ ^2C_2\times^6C_5\\\\= 2\times 1+1\times6\\\\=2+6=8

Number of sets of seven marbles include at least one yellow one but no green ones = 8

3 0
4 years ago
Clare bought a new pair of shorts for $ 13.75. This was 25% off the regular price. What was the original price? ( Round your ans
Inessa05 [86]

Answer:

18.3

Step-by-step explanation: Here i'll give you my notes for finding original price

1. make the percent into a decimal

2. subtract the decimal by 1

3. divide the number you just got and the decimal you got from the first step

7 0
2 years ago
the sum of total amount of money is distributed equally to some girl If there has been five girls less than each of them get Rs.
Arturiano [62]

Step-by-step explanation:

Let the sum of rupee be x

no of boys be y

then each boy get x/y

now if the no of boys increased by 10 each boy get x/(y+10) = (x/y)-1 => x/(y+10) = (x-y)/y .........(1)

now case 2nd if no of boys decrease by 15 each boy get x/(y-15)= (x/y) +3 => x/(y-15) = (x+3y)/y ...........(2)

7 0
3 years ago
To make lemonade, 2 cups of lemon juice are mixed with 7 cups of water.Describe and correct the error in proportion used to find
kumpel [21]
<span>x/9 = 8/36 </span>
<span>x = 9 * 8/36 [multiplying each side by 9] </span>
<span>x = 2 </span>
<span> </span>
<span>x/90 = 4.4/12 </span>
<span>x = 90 * 4.4/12 [multiplying each side by 90] </span>
<span>x = 33 </span>

<span>Both proportions should be expressed as lemon juice to water, or water to lemon juice. Either way would give a correct answer: </span>
<span>2/7 = j/28 [lemon juice to water] </span>
<span>8 = j [multiplying each side by 28] </span>

<span>7/2 = 28/j [water to lemon juice] </span>
<span>7j = 56 [multiplying each side by 2j] </span>
<span>j = 8 [dividing each side by 7] </span>


<span>The length proportion is 24 in to 32 ft. </span>
<span>The actual house is 24 ft tall. </span>
<span>Let x represent the doll house height, in inches. Then </span>
<span>x/24 = 24/32 </span>
<span>x = 24 * 24/32 = 18 inches</span>
3 0
4 years ago
Two angles are supplementary. If Angle M is 2x² and Angle P is 130°, then find the value of x and the measure of each missing an
xenn [34]

Answer:

Hi how are you doing today Jasmine

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Write the equation of a line with a slope of 3 and a y-intercept of 1.
    15·1 answer
  • If-then statements are called what?
    15·1 answer
  • Maryland's snowfall total for december was 1.43 inches and for January is was 12.67 inches
    13·1 answer
  • After a large scale earthquake, it is predicted that 15% of all buildings have been structurally compromised.a) What is the prob
    8·1 answer
  • the cylinder and the sphere below have the same radius and the same volume. What is the height of the cylinder?
    7·1 answer
  • Multiply to get 3, add to get 8
    7·1 answer
  • What are the radian measures of all angle whose sine is?
    14·1 answer
  • Which three-dimensional solid could be represented by this net?
    14·1 answer
  • How do i find the measure of R or whatever big confushion help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!