1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
2 years ago
8

A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]2 years ago
8 0

Answer:

$.56

Step-by-step explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

You might be interested in
Do u ever just feel brain dead??? just me? ight cool <br><br> which is more a gram or kilogram??
Ahat [919]

Answer:

me all the time wanna be friends?

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the retail price of the original price $60 markup : 15%
Nataly [62]
I think the original price is either $51 or $69
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me with this problom asap!!!!
Nataly [62]

Answer:

4 1/2. Root 18 simplifies to 4.242640687, which is less than 4.50

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve in(5x+7)=8 round to the nearest thousandth
Ivan

Answer:

x=\frac{1}{5}

x=0.2

Step-by-step explanation:

(5x+7)=8

5x+7=8

Subtract 7 from both sides.

5x+7-7=8-7

Simplify.

5x=1

Divide both sides by 5.

\frac{5x}{5} =\frac{1}{5}

Simplify.

x=\frac{1}{5}

Decimal form:

0.2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer? I need it for math.
ladessa [460]

Answer:

The answer is D i guess . ( Not completely sure )

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How much will each person get if 4 people share 1/2 pound of grapes equally
    12·2 answers
  • Help Help Help Help Help Help HELPPPPP
    13·2 answers
  • What is the measure of angle A?i really need help guy will mark brainliest!! please hurry
    5·2 answers
  • What is the solution to this system
    5·1 answer
  • Rachel and Hugo sorted 236 crayons into boxes for a local arts project. Each boz had 10 crayons. How many crayons were left over
    8·1 answer
  • Solve <br> Y/2 +22=38 for .<br><br> do u mind answering for some points?
    14·1 answer
  • 8 more than the quotient of a number and 2 is 14. find the number
    11·1 answer
  • 8. Find the value of<br> 8^x/2^y<br> if 3x - y = 4,
    9·1 answer
  • Ayúdenme por favor.... <br>​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP VERY OVERDUE​<br>No links!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!