1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
5

dolores and four friends went to a buffet dinner.The total cost was at most $130 including the $20 dollar tip they left.How much

did each pay for the buffet?
Mathematics
2 answers:
Afina-wow [57]3 years ago
8 0

So we need to start by finding the total price which would be $150 because $130 + $20 would equal $150. Next thing we need to do is find out how many people we have and we have 5 people. We can figure that out by seeing it states “Dolores and four friends” which indicates there is 1 + 4 which would equal 5 then we would divide these 2 numbers we came up with ($150/5) to get $30 each person. Each person paid $30 for the buffet.

erma4kov [3.2K]3 years ago
5 0
They each would have payed $26 dollars each.
You might be interested in
I will mark you brainiest if you can answer this
Firlakuza [10]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
rachel is frosting the top of two cakes and wants to know which cake will require more frosting. one cake is round with a diamet
Jet001 [13]

Answer:

The square cake is has a larger area by about 40.73 square inches

Step-by-step explanation:

Find the area of the top of each cake.

The square cake has an area of 81 sq inches,   ( length x width = Area, the

                                                                                    length is 9)

The round cake has an area of 16π, which is about 50.27 square inches

  (A = πr², here r is 4, radius is half the diameter)

81 - 16π =  81 - 50.27 =  40.73 square inches

4 0
3 years ago
Grocery Mart has cookies on sale for $3.84 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store
Strike441 [17]

Grocery mart:

12÷$3.84=3.125

Food Shoppe:19÷$5.70=3.333

so grocery mart is cheaper by

0.2075333333

5 0
3 years ago
I will give out brainliest noooooo spams ok
alekssr [168]

Answer:

0.077

Step-by-step explanation:

Marco can divide 77 by 1000 to convert it to dekagrams

There are 0.077 decagrams per 77 centagrams

5 0
3 years ago
What are two possible transformations that together could have been used to create the red figure from the blue figure?
attashe74 [19]
Id say <em>2 and 3 . </em><em /> It has to reflect off of the Y axis to look like the red figure. Other than that I can't help.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me do number 3 and number 4
    12·1 answer
  • A suburban high school has a population of 1376 students. The number of students who participate in sports us 649. The number of
    8·1 answer
  • A three pack of bar soap had a wholesale cost of $1.15. A pharmacy wants to sell this product with a markup of 60%. What are the
    6·2 answers
  • Preston and Horacio have 49 video games horacio has 11 more games than Preston how many games does each person have
    8·2 answers
  • The aquarium has 6 fewer yellow fish than green fish. 40 percent of the fish are yellow. How many green fish are in the aquarium
    12·1 answer
  • Pls help............
    14·1 answer
  • Which of the following graphs is not a function?
    5·1 answer
  • The square of 15 is 225. The square of what other number is 225?
    7·2 answers
  • The number of hours, h, that Mr. Hampton works varies directly with the number of tasks, t, he has to perform. If he has 6 tasks
    5·1 answer
  • Find the surface area. Round to the nearest tenth.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!