1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
2 years ago
9

How many lb of brand X sugar which

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]2 years ago
6 0

Answer:  <u>4 pounds</u> of brand X sugar

====================================================

Reason:

n = number of pounds of brand X sugar

5n = cost of buying those n pounds, at $5 per pound

Brand Y costs $2 per pound, and you buy 8 lbs of it, so that's another 2*8 = 16 dollars.

5n+16 = total cost of brand X and brand Y combined

n+8 = total amount of sugar bought, in pounds

3(n+8) = total cost because we buy n+8 pounds at $3 per pound

The 5n+16 and 3(n+8) represent the same total cost.

Set them equal to each other. Solve for n.

5n+16 = 3(n+8)

5n+16 = 3n+24

5n-3n = 24-16

2n = 8

n = 8/2

n = 4 pounds of brand X sugar are needed

-------------

Check:

n = 4

5n = 5*4 = 20 dollars spent on brand X alone

16 dollars spent on brand Y mentioned earlier

20+16 = 36 dollars spent total

n+8 = 4+8 = 12 pounds of both types of sugar brands combined

3*12 = 36 dollars spent on both types of sugar brands

The answer is confirmed.

--------------

Another way to verify:

5n+16 = 3(n+8)

5*4+16 = 3(4+8)

20+16 = 3(12)

36 = 36

You might be interested in
A rectangle is 2/5 in. long and 1/3 in. wide.<br><br><br><br> What is the area of the rectangle?
Aloiza [94]
The area of the rectangle is 1/3 * 2/5=2/15 inches
please mark as brainliest
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please I do not know the answer
Afina-wow [57]
You subtract 15.50 from 47.50 
then you will get your answer it is  31
4 0
3 years ago
Find the GCF of 20 and 30.<br> 02<br> 05<br> O 10<br> O 15
vitfil [10]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

10 is the greatest common factor of 20 and 30

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPP ILL HIVE BRAINLIEST
UkoKoshka [18]

Answer:

part a: two is the y intercept because the line intercepts at two on the y-axis

part b: i don't know but gl

6 0
3 years ago
What is the result of subtracting the second equation from the first?<br><br>−4x−2y=-2<br><br>x−2y=9
FrozenT [24]
The end result would be ( 11/5 , -15/5)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz answer my question quickly!!!!! First person to respond will get brainliest!!!!!
    10·2 answers
  • Which of the following represents "the difference between ten and a number is the sum of eight and a number"?
    7·1 answer
  • True of false <br> The World Is Going To End SOON!!!!<br><br> *teacher said ask this question*
    12·2 answers
  • PLZ HURRY IT'S URGENT!!
    6·2 answers
  • A ski slope drops 30 feet for every horizontal distance of 100 ft. Express the slope in terms of rise over run.​
    10·1 answer
  • I'll give the person that can help me 30 points The y intercept of the graph could only be:
    11·1 answer
  • Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
    11·2 answers
  • Alguien me ayuda en esto
    11·1 answer
  • What's 3x+5y=-7 (show step by step on paper)
    9·1 answer
  • Myra ordered 648 roses for her flower shop. Her helpers made boquets for every 8 roses.How many bouquet of roses were made for s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!