1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
1 year ago
8

Find the price, discount, markup, or cost to store.

Mathematics
1 answer:
Sergio039 [100]1 year ago
5 0

Using proportions and the markup concept, it is found that the cost to store is of $12.

<h3>What is a proportion?</h3>

A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three. Due to this, relations between variables, either direct or inverse proportional, can be built to find the desired measures in the problem.

The markup price of 80% means that the selling price is of 180% = 1.8 of the cost to store of x. The selling price is of $21.60, hence:

1.8x = 21.60

x = 21.60/1.8

x = $12.

The cost to store is of $12.

More can be learned about proportions at brainly.com/question/24372153
#SPJ1

You might be interested in
Help now please help me with this assignment
slega [8]

Answer:

Since 3⁵= 243 you can just multiply by 3 to find 3⁶

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you write 283,980 in expanded form
kramer
Enjoy
200,000 + 80,000 + 3,000 + 900 + 80
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the probability of flipping a coin 50 times and getting tails 24 times or
Allisa [31]

Answer: 44.4%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
if you have 20 yards of ribbon and need to vut it into 2 yard lengths how many cuts do you have to make. step by step if u can i
wlad13 [49]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Given: 20 yards of ribbon in total. Need to make 2 yards each.

To find out how many yards you need to cut, divide:

20 / 2 = 10

So, you need to make 10 cuts for the 20 yards.

Hope this helped.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elizabeth has $26 left after shopping at the mall. She bought 2 shirts for $22.99 each, a drink for $2.02, and 2 books for $16 e
ra1l [238]

Step-by-step explanation:

22.99 × 2 + 2.02 + 16 × 2 + 26= $106

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is number 5???!!
    10·1 answer
  • What is 1/2+2/5 what is the answer of this question
    11·2 answers
  • A farmer has the same number of chickens, cows and goats. Together, all these animals have 210 legs. How many chickens live on t
    13·2 answers
  • PLEASE HELP I AM BEING TIMED!
    11·1 answer
  • Which value, in order, will complete the table? ​
    9·1 answer
  • For thousands of years, gold has been considered one of the Earth's most precious metals. One hundred percent pure gold is 24-ka
    9·1 answer
  • Determine whether each function is even, odd, or neither.
    13·1 answer
  • Solve For x.<br> (-4x+5)-(6x+7)=0<br><br> (Pls Explain Your Answer in Simple Terms)
    6·2 answers
  • patsy can decorate 3 1/2 cupcakes in 1/4 hour at this rate how many cupcakes can patsy decorate in 1 hour
    10·1 answer
  • dawn simplified a power correctly and came up with a value of 64. which could have been the original exponential form of the exp
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!