1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
2 years ago
13

A 25-pound bag of fertilizer is on sale for $40. What is the price per ounce of the fertilizer?

Mathematics
1 answer:
REY [17]2 years ago
6 0

Answer:

1.60

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need this awnser ASAP my homework is due in 10 minutes
vitfil [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

a = 20(hypotenuse)

b = 12(leg)

z = ?

z= \sqrt{a^2-b^2} = 16

4 0
3 years ago
Shop is giving 10% discount on each item the mark price of an item is $60 so the discount amount should be​
maxonik [38]
<h3>Answer:  $6</h3>

Explanation:

To take 10% of anything, move the decimal point 1 spot to the left.

The number 60.0 will become 6.00 or simply 6.

In other words, we chop off the 0 at the end go from 60 to 6.

6 0
2 years ago
The slope of (-3,5) (-3,1)
weqwewe [10]

Answer:

undefined

Step-by-step explanation:

The slope of two points is found by

m = (y2-y1)/(x2-x1)

    = (1-5)/ (-3 - -3)

   = -4/(-3+3)

  = -4/0

undefined

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1: How many total pounds of potatoes were rationed each week?
SashulF [63]

Answer:

jk rjliukrulukurkd heeeey k37739

6 0
3 years ago
Which of the following are true statements about the expression 12^5
Usimov [2.4K]
12×12×12×12×12 is equivalent to 12^5 (a^b means a is to be written down B times all being multiplied.)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Have a wonderful day lvu&lt;3 free points <br> 1357+46689=?
    7·2 answers
  • What are the last two questions?
    13·1 answer
  • What is the value of the expression 2 + 32 ⋅ (4 − 1)?
    7·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP! THANK YOU.
    9·2 answers
  • One restaurant offers two large pizzas for the same price as two medium pizzas and a $6 pitcher of drinks. The medium pizza cost
    10·1 answer
  • (16÷4)+((12+2)+6)<br>order of operations <br>show ur work please
    11·1 answer
  • A man is building a gazebo and plans to use for the floor two boards that are 8 and three fourths feet ​, four boards that are 1
    7·1 answer
  • How many people (x) must attend the third show so that the average attendance per show is 3000? Choose the correct equation.
    14·2 answers
  • Jack and Jill both ordered pizzas from Wayne's Pizza for their parties. Jack paid $58.50 for 3 pepperoni pizzas and 2 plain pizz
    12·1 answer
  • Solve the right triangle. Round decimal answers to the nearest tenth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!