1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
2 years ago
5

The federal law that regulates the degree to which employees can be exposed to hazardous substances and must be supplied with sa

fe working conditions and equipment is the:
Business
1 answer:
andrezito [222]2 years ago
7 0

The federal law that regulates the degree to which employees can be exposed to hazardous substances and must be supplied with safe working conditions and equipment is Federal Hazardous Substances Act (FHSA) .

The Federal Hazardous Substances Act (FHSA) requires precautionary labeling on the immediate container of hazardous household products to help users safely store and use those products and to give them information about immediate first aid steps to take if an accident happens.

The Act also allows the Consumer Product Safety Commission to ban certain products that are so threatening or the nature of the hazard is such that the labeling the act requires is not adequate to protect consumers.

The Act requires hazardous household products ("hazardous substances") to bear labeling that alerts consumers to the potential hazards that those products present and that suggests what they need to do to protect themselves and their children from those hazards.

To know more about federal laws refer to:

https://brainly.in/question/5582683

#SPJ4

You might be interested in
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
3 years ago
Sheela Dairy Corporation buys unprocessed cows' milk from local farmers. At the dairy, this unprocessed milk is broken down into
Dafna11 [192]

Answer:

The answer is D) None of these statement is relevant in the decision to further process the cream into butter.

Explanation:

option A)  the amount paid to the farmers to purchase the unprocessed milk: this information is not relevant to further develop the cream and low fat milk to butter. It was already considered before this stage of production.

Option B) the cost of breaking down the unprocessed milk into cream and low-fat milk: this cost was already accounted for since the processing into cream and low fat milk is completed.

Option C) the portion of corporate fixed expenses that are currently being allocated to cream: This information is not going to help in the decision making for further processing.

8 0
3 years ago
The percentage which is the sum of the discount rate, the effective tax rate and the recapture rate representing the relationshi
Savatey [412]

Answer:

Capitalization rate

Explanation:

Capitalization rate is a rate mostly used in real estate valuation that is used as a standard to compare a variety of real estate investments. It is calculated in percentage and in terms of the ratio of the net operating income provided or produced by an asset to the original cost or market value of the of the asset.

Cheers.  

7 0
3 years ago
Suppose you were considering depositing money in a savings account at two different banks. Each bank will pay 5% interest. Howev
Nastasia [14]

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in a microsoft excel document.  

Explanation  

Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.  

Bank-B is better to invest because it has higher Future value due to higher effective annual interest rate.

4 0
3 years ago
Everyday fresh is a retail outlet that sells its products at a discounted rate. it expands its product base to a new division th
otez555 [7]
This kind of reasoning is said to be DEDUCTIVE REASONING.
Deductive reasoning is the process of reasoning based on multiple premises that are generally believed to be true. Deductive reasoning usually moves from the general to the specific. For instance, in the question given above, Jason reasoned that if other products are sold at discounted prices, then the items that are newly available will also be sold at discounted prices. 
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dirty Don's Bicycle Shop is current financed with 100% equity. The firm currently has 100,000 shares of common stock outstanding
    5·1 answer
  • Rage, a leading motor vehicle manufacturer, introduces a new superbike model. it invites proposals from independent dealers who
    8·1 answer
  • Consider the case of Purple Panda Pharmaceuticals: Next year, Purple Panda is expected to earn an EBIT of $2,000,000, and to pay
    9·1 answer
  • Dave's Duds reported cost of goods sold of $2,000,000 this year. The inventory account increased by $200,000 during the year to
    5·1 answer
  • In the market for sushi, an increase in the price of fish along with an increase in the popularity of sushi among consumers will
    14·1 answer
  • A car dealership can offer a $36,000 car under a special promotion with four years financing at 0%, or can offer a discount off
    6·1 answer
  • If the MPC is 0.75 and there are no crowding-out or accelerator effects, then an initial increase in aggregate demand of $100 bi
    15·1 answer
  • Which form of business organization is established as a separate legal entity?
    14·1 answer
  • In a market economy, who makes the decisions that guide most economic activity?.
    8·1 answer
  • The scientific revolution established new methods of investigating the world, including?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!