Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:
The answer is D) None of these statement is relevant in the decision to further process the cream into butter.
Explanation:
option A) the amount paid to the farmers to purchase the unprocessed milk: this information is not relevant to further develop the cream and low fat milk to butter. It was already considered before this stage of production.
Option B) the cost of breaking down the unprocessed milk into cream and low-fat milk: this cost was already accounted for since the processing into cream and low fat milk is completed.
Option C) the portion of corporate fixed expenses that are currently being allocated to cream: This information is not going to help in the decision making for further processing.
Answer:
Capitalization rate
Explanation:
Capitalization rate is a rate mostly used in real estate valuation that is used as a standard to compare a variety of real estate investments. It is calculated in percentage and in terms of the ratio of the net operating income provided or produced by an asset to the original cost or market value of the of the asset.
Cheers.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in a microsoft excel document.
Explanation
Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.
Bank-B is better to invest because it has higher Future value due to higher effective annual interest rate.
This kind of reasoning is said to be DEDUCTIVE REASONING.
Deductive reasoning is the process of reasoning based on multiple premises that are generally believed to be true. Deductive reasoning usually moves from the general to the specific. For instance, in the question given above, Jason reasoned that if other products are sold at discounted prices, then the items that are newly available will also be sold at discounted prices.