1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
2 years ago
11

Find the point at which the line x = 5 − t, y = 2 + t, z = 3t intersects the plane x − y + 4z = 13.

Mathematics
1 answer:
Nikolay [14]2 years ago
3 0

The value of the points at which intersection of plane takes place is (x,y,z) = (4,3,3).

According to the statement

we have to find the point which they intersect the given plane.

So, For this purpose, we know that the

The given equations is :

x = 5 − t, -(1)

y = 2 + t,  -(2)

z = 3t -(3)

And the given plane is :

x − y + 4z = 13  -(4)

And, the intersection of plane point is :

Put the equations 1 and 2 and 3 in the 4th equations then

(5 − t) - (2 + t) + 4(3t) = 13

3 - 2t + 12t = 13

3 + 10t = 13

10t = 10

Then

t = 1

Put these values in 1 and 2 and 3rd equation then the value of x y z become

x = 5 − t, -(1)

x = 5 -1

x = 4

And

y = 2 + t,  -(2)

y = 2 + 1

y = 3

And

z = 3t -(3)

z = 3(1)

z = 3.

The value of (x,y,z) = (4,3,3).

So, The value of the points at which intersection of plane takes place is (x,y,z) = (4,3,3).

Learn more about intersection of plane here

brainly.com/question/12089275

#SPJ4

You might be interested in
Jason is throwing a pizza party.He has 4/18 pounds of cheese available and he needs 3/8 pounds of cheese to make a pizza. How ma
Bess [88]

Step-by-step explanation:

It is given that,

Jason has 4/18 pounds of cheese available and he needs 3/8 pounds of cheese to make a pizza.

Let he can make x pizzas. It can be calculated by dividing 4/18 by 3/8 such that,

x=\dfrac{4/18}{3/8}\\\\=\dfrac{4}{18}\times \dfrac{8}{3}\\\\=0.592

or

x = 0.6

So, he can make 0.6 part of the pizza.

3 0
2 years ago
Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
Alinara [238K]
$3 for 1 square yard
$0.93 for 1 oz
$1.8 for 1 L
6 0
3 years ago
Find the domain of the graphed function!
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

you can see that the graph only extends from 2 to 5, and because of the closed circles you know its ≤ not < for the signs

8 0
3 years ago
Who is King John history​
NikAS [45]
Son of Henry ll if England and Eleanor of Aquitaine and father of Henry lll of England. “King John a history play by William Shakespeare”
6 0
3 years ago
A rectangle has a height 3z and a width of 2x-3<br><br> Express the area of the entire rectangle.
viktelen [127]

Answer:

3z(2x - 3)

Step-by-step explanation:

Area of a rectangle, a = height * width

height, h = 3z

width, w = 2x - 3

a = 3z * (2x -3)

expand

a = 6xz - 9z

a = 3z(2x - 3)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Picture attachment...
    12·1 answer
  • A store allows customers to fill their own bags of candy. Terri decides she only wants jelly beans and chocolate drops. Jelly be
    6·1 answer
  • Help solve #25-29 pls help me !!!
    13·1 answer
  • which expression is equivalent to 2m(3/2m+1) +3 (5/3m-2) ? A .3m^2+5m-1 B. 3/4m^2 +23/9m-6 C. 3m^2+7m-6 D. 3/4m^2+5/9m-1 please
    9·2 answers
  • The rate used in the table for calculating compound interest is found by:
    6·1 answer
  • Which represents the solution set of the inequality 6x-9​
    14·1 answer
  • 2) A shirt costs $12.50 but there is a discount of 10%. The
    15·1 answer
  • HELP giving brainlest and more points
    8·2 answers
  • Question 4 (4 points)
    8·1 answer
  • HELP
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!