1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
2 years ago
7

Proving Pythagorean Theorem

Mathematics
1 answer:
MrRissso [65]2 years ago
4 0

Answer:

45

Step-by-step explanation:

{a}^{2}  +  {b}^{2}  =  {c}^{2}

ssubstitute a and b for any of the numbers (3 or 6) and get 36+9 which is 45

45 =

{c}^{2}

so you would need to find the square root to get c

You might be interested in
Evaluate each expression for the given value of the variables. 2x + y for x= 7 and y = 11​
prisoha [69]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Substitute 7 into 2, and 11 into y.

2(7)+(11)

14+11

25

4 0
2 years ago
If the given is DEFG is a kite how do I prove that triangle EFH is congruent to triangle GFH
nordsb [41]

Answer:

They both have H hoel

Step-by-step explanation:

\

4 0
2 years ago
INTERACTIVE PAGE - LINEAR SEQUENCES
erastovalidia [21]
The next the sequence is 19,23,27. it increases by 4. John is wrong
7 0
3 years ago
The number of days, d, to build a house is given by
Alenkasestr [34]

Answer:

Step-by-step explanation: 7 more workers

6 0
2 years ago
Factor 12xy - 36xz<br> a. 12(xy - 3xz)<br> b. 12x(y - 3z)<br> c. -24xyz<br> d. 12(y - 3z)
weqwewe [10]

Answer:

B is the correct answer.

Step-by-step explanation:

12xy - 36xz

12 and x are common factors.

12x(y - 3z)

Hope it helps.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • It took Jaytree 42 seconds to rip about half a DVD. About what is Jaytree’s “ripping rate” in DVDs per minute?
    14·1 answer
  • Find the LCM of 308 and 420.
    14·2 answers
  • If each side of a regular pentagon equals 4 feet what is the perimeter
    13·2 answers
  • The graph shows the relationship between the number of hours that Michelle has been driving and the distance that she has left t
    15·2 answers
  • Explain what i did in a detailed answer.
    7·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • A recipe for sugar cookies calls for 2 1/2 cups of sugar for 36 cookies. How much sugar would be needed for 48 cookies?
    12·1 answer
  • For the functions g and f simplify the following expressions. f(x) = 2x - 4
    6·1 answer
  • What is 2x-5+5x-10 cs i don't know the answer
    10·1 answer
  • Add. write your answer in simplest form.<br> -4 _/135 + 7 _/15
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!