1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
4 years ago
6

At the start of school year, Mario stocked up on school supplies, which included lined filler paper and number two wood pencils.

He bought three packs of paper and two boxes of pencils for a total cost of $3.25. Two months later he was running low on supplies, so he bought two more packs of paper and one more box of pencils for a total of $2.00. Assuming that prices for the school supplies remained the same, what was the price of one pack of paper and one box of pencils?
Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]4 years ago
7 0
Let X be the price for a pack of paper 

<span>Let Y be the price for a box of pencils. </span>

<span>1) X * 3 packs + Y * 3 boxes = $3.25 </span>

<span>2) X * 2 packs + Y * 1 box = $2.00 </span>

<span>Re-arranging equation 2) gives you Y = ($2.00 - X * 2 packs) / 1 box </span>

<span>Subsitute Y for the Y term in equation X. Multiply through the bracket, collect like terms and solve for X. Then you can use either equation to solve for Y (if you don't get the same answer, you've made a mistake).</span>
You might be interested in
Which is bigger 18,000 lbs or 9 T? OR are they the same?
Elodia [21]


1 ton is 2,000 lbs

9 x 2,000 = 18,000

So, 18,000 is equal to 9 tons.

Hope this helps. :)

5 0
3 years ago
Your teacher has disabled instant marking. Your marks will appear after the due date.
Hatshy [7]

Answer:

263/280 or 0.9

Step-by-step explanation:

if daniel has 17 raffle tickets that mea\ns he has 17 chances of winning. and the question says chance that he wont win

so  

280-17 (out of 280)

=263/280

8 0
3 years ago
Randy coffee shop sells a refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Sean spent $26.95 on a mug and refills. How
Ratling [72]

Answer:

The answer is 12

Step-by-step explanation:

Step 1: $26.95 - $8.95 (which equals $18.00)

Step 2: 18 divided by 1.50 (which equals 12)

5 0
3 years ago
X – 1 + 2x ≤ x + 3 <br> --- --- <br> 2 4
Paraphin [41]
<span>X – 1 + 2x ≤ x + 3 
--- --- 
2 4=7658</span>
5 0
4 years ago
How do you solve this???????<br> 3x+6=-5-2x-6
Elina [12.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x+6=-5-2x-6

+2x.        +2x

5x+6= -5-6

5x+6= -11

    -6.  -6

5x= -17

divide by 5

x= -3.4      

4 0
4 years ago
Other questions:
  • What are the Pythagorean Triples?
    10·2 answers
  • The first advertisement discussed in class states that the salespeople make an average of $1,000 per week. Suppose there are nin
    7·1 answer
  • Is the number 0.232342345... rational or irrational?
    12·2 answers
  • What is the word form for 843,208,732,833?
    8·1 answer
  • Practice questions for upcoming test
    9·2 answers
  • Ms. groves has trays of paints in her art class. each tray has 5 colors. One of the colors ia purple. What fraction of the color
    11·1 answer
  • Literal Equations:
    7·1 answer
  • Given the function defined in the table below, find the average rate of change, in
    8·1 answer
  • Write ratios in the form 1:n or n:1 6 : 14
    5·2 answers
  • Help asap!!! 50 points total if u get big brain! elect the expressions that are equivalent to 10 + 2x + 5y + 3x.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!