1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
8

At a wholesale club, you can buy packages of 6 bottles of shampoo for $14.10. A drugstore is offering the same shampoo this week

for $4.50 for 2 bottles. Which is the better buy? Show your work, or explain in words how you determined your answer.
Mathematics
2 answers:
Oduvanchick [21]3 years ago
7 0
At a wholesale club, the shampoo costs $2.35 each. At a drugstore, the shampoo costs $2.25 each. $14.10 divided by 6 is $2.35 and $4.50 divided by 2 is $2.25.
Oxana [17]3 years ago
6 0
Find the unit rate to see what price is better.
14.10/6 = 2.35 each
4.50/2 = 2.25 each
The 2 pack at the drugstore is a better price because each bottle is 10cents cheaper than at the wholesale club.
You might be interested in
I need help pleasee
AlexFokin [52]

Answer:

2x+3=-13

x=5

Step-by-step explanation:

it says 2 times a number which would be the 2x, and it says the sum of that and 3 which would be 2x+3 and it says is 13. 2x+3=13

now solving it

2x+3=13

subtract 3 from both sides

2x=10

and divide 2 from both sides

x=5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
$83 giraffe; 17% markup
zzz [600]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A rucksack can hold a maximum of 3 kg.
devlian [24]

Answer:

4 textbooks

Step-by-step explanation:

3 kg = 3000 g

3000 ÷ 650 = 4.61......

Maximum number is 4 as 0.61... book being carried is not possible

Hope this helped and brainliest please

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help MEE!!! this is due tonight :(
MAVERICK [17]

Answer:

5.5g + 1

Step-by-step explanation:

i dont have time to explain

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A family paid $142.80 which included $6.80 in taxes for 4 play tickets each ticket costs the same amount how much did each perso
borishaifa [10]
$142.80-$6.80=$136 divided by 4 equals $34
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Problems 7and 8 50 POINTS
    13·2 answers
  • Jorge needs to ship a thin metal rod to a metalworking shop. The only boxes available for shipping are 7-inch cubes. To the near
    6·2 answers
  • During the flight from New Delhi to Tokyo, flight attendants came through with snacks every 600 km. How many times did they come
    7·2 answers
  • Makes a manifesto where it expresses a commitment for the respect and tolerance for the other and the other
    6·1 answer
  • How do I solve for gfh
    13·2 answers
  • The result of which expression will best estimate the actual product of (-4/5) (3/5) (-6/7) (5/6)?
    9·2 answers
  • An electronics company is planning to introduce a new line of computers. For the 1st year, the fixed costs for setting up the pr
    12·1 answer
  • Which number is a possible solution to the inequality below?
    14·1 answer
  • 3<br>An aeroplane flies 4200 km at a speed of 800 km/ how long is the flight​
    7·1 answer
  • ITS A MULTI CHOSE QUESTION!! And help as fast as you can! Thank you
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!