1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
1 year ago
15

the equation y=5,280x gives the number of feet,y,in x miles.what does the number 5,280 represent in this relation ship

Mathematics
1 answer:
siniylev [52]1 year ago
7 0

The term 5280 represents the number of feet in a mile in this relationship y=5,280x.

<h3>What is a linear equation?</h3>

It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.

If in the linear equation, one variable is present, then the equation is known as the linear equation in one variable.

It is given that:

The linear equation is:

y=5,280x

The number 5,280 here represents the number of feet in a mile in this connection.

The equation is calculated:

Since Y=5,280x, the equation

It gives the quantity, y, of feet in x miles.

We may conclude that 5,280 represents the number of feet in a mile in this relationship.

Thus, the term 5280 represents the number of feet in a mile in this relationship y=5,280x.

Learn more about the linear equation here:

brainly.com/question/11897796

#SPJ1

You might be interested in
Muffins cost $3.00 per dozen.
GenaCL600 [577]

Answer:

I agree with both of them

Step-by-step explanation:

A dozen is 12 muffins. Therefore, you pay $3.00 for 12 muffins.

We know that you pay $3.00 for 12 muffins we need to find out how much EACH muffin cost. For that we need to divide $3.00 by 12 which is 0.25.

Now we need to know how much it will cost us for 16 muffins. We use our equation 16*0.25 which is 4. Elena said she will pay 4 so she is right.

Andre said he will buy 8 muffins so we use our equation again 8*0.25 which is 2. He said he will pay 2 so he is right.

5 0
2 years ago
I will give brainliest. <br> What is the hypotenuse and how do I get it?
Ivan

Step-by-step explanation:

by Pythagoras theorem:

perpendicular² + base²= hypotenuse²

(1/√2)²+ (1/√3)² = H²

1/2+1/3= H²

5/6 = H²

√(5/6 )= H

√5/√6 = H

plz mark my answer as brainlist plzzzz.

hope this will be helpful to you

4 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't know how to do this please help me!
VladimirAG [237]

Answer:

to find the equivalent positive angle of a negative angle, just add 360 to it until it becomes positive and is between 0 and 360 degrees. -244 + 360 = 116.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please help ASAP!! Super appreciated!!! &lt;3
Vedmedyk [2.9K]
The data is not linear. From (3, 1) to (7, 2), we add 4 to the x-value and add 1 to the y-value. This pattern continues for a little while, however, from (11, 3) to (18, 5), we add only 7 to the x-value even though we added 2 to the y-value. Given this information, we can determine that this is not linear data.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 100 points! Evaluate the equation. Look at the picture. Do #7.
    8·2 answers
  • 272 people attend a School brass band competition.There are 223 children and 16 teachers,the rest are parents.Haw Manu parents a
    5·1 answer
  • PLEASE HELP FOR QUESTION 4 I WILL MARK BRAINLIST READ IT CAREFULLY
    10·1 answer
  • Can someone please help me answer BOTH of though questions, thank you! :) (also can you please explain how you did it!!)
    12·2 answers
  • Kourtney is a salesman. She earns $5 plus 4% commission of all sells. She sold $12480 over 28 hours how much money will she earn
    9·1 answer
  • Help me pls I really need this thank you soo much :)
    11·2 answers
  • The dimensions of a rectangular prism are shown below: Length 2 1/4 ft | width 1 ft | height 1 1/4 ft.
    6·1 answer
  • kiyo bought a pizza for 12.75 and four medium drinks to Pauli’s pizza. Define a variable and write an expression to represent th
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to sin (pi/12)cos(7pi/12) -cos(pi/12)sin(7pi/12) ?
    6·1 answer
  • There are 156 students in a high school freshman class, and 2/3 of them play a sport. How many freshmen students play a sport?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!