1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
1 year ago
13

Write a function g whose graph represents the indicated transformation of the graph of f.

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]1 year ago
6 0

Step-by-step explanation:

I guess this means a reflection across the x-axis.

what does that mean ?

imagine the line of the x-axis is a mirror.

everything that is originally above the x-axis, is now below the x-axis.

and everything that is originally below the x-axis, is now above it.

as with an actual mirror, the closer something is originality to the mirror the closer it also appears to be in the mirrored image.

how do we do this in math ?

well, a functional value of e.g. 1 turns into -1.

e.g. 2 turns into -2.

but also e.g. -3 turns into 3.

in other words, we only need to flip the sign of the functional result values.

how do we do this ?

by multiplying the whole original functional value by -1.

and therefore,

g(x) = f(x) × -1 = (1/2 × x - 3) × -1 = -x/2 + 3

You might be interested in
If x2 − 8xy + 12y2 = 8 and x − 6y = 3, then x − 2y =<br> A) 18<br> B) 24<br> C) 36 <br> D) 8 3
IgorLugansk [536]
It is the last answer letter D 8/3 

3 0
3 years ago
Equation?
GarryVolchara [31]
25-5x=5(-x+5)
25-5x=-5x+25
-5x+5x= 25-25
0=0

So the answer will be A: there is no solution
3 0
3 years ago
Strawberries cost $3.00 per pound. For each question
antoniya [11.8K]

A. 1/3 pound

B. 11/3 or 3.666666667

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate.<br><br> 3.75 pints out of every 5 gallons
Veronika [31]

Answer:

1 pints out of every 1.2 gallons.

Step-by-step explanation:

3.75/3.75 = 1

5/3.75 = 1.33 repeating

1 pints out of every 1.2 gallons.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!
VashaNatasha [74]

Answer:

350 * D \geq 1400

D\ge 4

This means that the family must travel for at least 4 days.

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

Rate = 350\ miles\ daily

Distance = 1400\ miles\ (atleast)

Required

Determine and solve the inequality

The number of days is represented with D

So:

On any D number of days, the family would have covered a distance of 350 * D miles

If the total distance is at least 1400, then the inequality is:

350 * D \geq 1400

[The term "At least" is used to represent <em>greater than or equal to</em>]

350 * D \geq 1400

Divide through by 350

\frac{350 * D}{350} \ge \frac{1400}{350}

D \ge \frac{1400}{350}

D\ge 4

<em>This means that the family must travel for at least 4 days.</em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply. 12x^4(−5/6 x^3 y^2)
    7·2 answers
  • A figure which is moved "6 units down and 2 units right" is an example of a A.reflection B.rotation C.dilation D.translation
    14·1 answer
  • On a lunch counter, there are 3 oranges, 5 apples, and 2 bananas. If 3 pieces of fruit are selected, find the probability that 1
    9·1 answer
  • HELP I GIVE BRAINLIEST HELP ASAP!!!!
    14·1 answer
  • A medical researcher prepares a number of sugar tablet doses. The only ingredient is sugar, they are absolutely safe to administ
    6·2 answers
  • Find the value of x. The angles are in the picture! Please quick I will give Brainliest!
    13·1 answer
  • What is the Circumference of this circle
    6·1 answer
  • Question 2 of 10 What is the length of side s of the square shown below? 45 6 09 90° O A. 6 O B. 2 O C. 32 O D. 5 O E. 3 OF. 6-1
    15·1 answer
  • 11b.) A sign in a bakery gives the following options. Find each unit price to the nearest cent, and show your reasoning. You can
    7·1 answer
  • Please Help!, Brainliest to whoever helps
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!