1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
1 year ago
9

Adrian is driving to a concert and needs to pay for parking. There is an automatic fee of $7 just to enter the parking lot, and

when he leaves the lot, he will have to pay an additional $2 for every hour he had his car in the lot. How much total money would Adrian have to pay for parking if he left his car in the lot for 3 hours? How much would Adrian have to pay if he left his car in the lot for t hours?
Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]1 year ago
4 0

The money that Adrian would  have to pay for parking if he left his car in the lot for 3 hours is $13  and ther amount that Adrian has to pay if he left his car in the lot for t hours is $(2t + 7)

<h3>How to solve Algebra Word Problems?</h3>

We are given;

Fee for entering the Parking Lot = $7

Fee for one hour of parking = $2

Thus;

Fee for three hours of parking = 2 * 3 = $6

Total fee if he parks his car for 3 hours = $7 + $6

Total fee if he parks his car for 3 hours = $13

Total fee if she left the car for t hours = $(2t + 7)

Finally we conclude that the money that Adrian would  have to pay for parking if he left his car in the lot for 3 hours is $13  and ther amount that Adrian has to pay if he left his car in the lot for t hours is $(2t + 7)

Read more about Algebra Word problems at; brainly.com/question/21405634

#SPJ1

You might be interested in
There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
Korolek [52]
Ok so grapes, 

We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4. 

9.88/4 = 2.47 per serving
8 0
3 years ago
Need help asap question is in the picture
Lana71 [14]

Answer:

C. Yvette's independent and dependent probabilities are equal.

Step-by-step explanation:

<em>To figure this out we can use a drawing & word</em>

<em>Draw 2 marbels purple  </em>

<em>Then figure out Yvette's independece & Dependece by looking at the marbels you've drawn in a notebook or scrap paper</em>

<em>Use a pencil so you erase what you put down on the paper the click the answer.</em>

Good luck Hope you get it right

remember math is math it doesn't have to be perfect as long as you keep trying. Practice makes perfect.

Hope this helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Q12.
SVEN [57.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

1l ........8.5 miles

x l .......6 miles

-----------------------

x=6*1/8.5

x=0.70 l

2*0.7=1.4 l petrol/day ( to work and come back home)

5*1.4=7 l/week ( 5 days works in a week)

7*1.26=8.82 L /week

8.82>8.5

The petrol costs more

So the answer is NO

6 0
3 years ago
21. Which is the correct answer
ValentinkaMS [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Jajajjajajjaajajajajajja

8 0
2 years ago
A(n) __________ equation is an equation that involves one or more absolute value expressions.
mestny [16]
J can give you some example: 
absolute (1-3)=absolute(-2)=2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the product 54×653
    15·1 answer
  • Is a ratio a rate always, sometimes, or never?
    14·1 answer
  • Find the slope of the line.<br><br><br>A -2<br><br>B 2<br><br>C -1/2<br><br>D 1/2
    15·1 answer
  • Find the area of a circle with a circumference of 30 pie meters
    8·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 times the width. The perimeter is 96m. What is the length
    12·1 answer
  • What is the following quotient?
    8·1 answer
  • Use the original price and the markdown to find the retail price. Original price: $100; Markdown: 28%. What is retail price ?​
    15·1 answer
  • Jason is training to run in a marathon. His goal for this week is to run a minimum of 330 miles. So far this week, he has alread
    14·2 answers
  • Find the value of X.
    13·2 answers
  • Hhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeelllllllllllpppppppppppppppp me
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!