1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
10 months ago
15

Kelly went to a store to purchase a coffee pot. She will use a coupon for 20% off. She can calculate the cost before sales tax u

sing the following expression, where c represents the original cost of the coffee pot.
c−0.2c
Which other expression could Kelly use to calculate her cost before sales tax?
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]10 months ago
4 0

Answer:

0.2c-c

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a + b + c = -6 and x + y = 5<br> what is 9y + 9x - 10a - 10c - 10b?
Finger [1]
If u tell me the solution's like are u evaluating or what, which method is it i can tell u the answer  <span />
3 0
3 years ago
Determine what shape is formed for the given coordinates for ABCD, and then find the perimeter and area as an exact value and ro
Helga [31]

Answer:

Part 1) The shape is a trapezoid

Part 2) The perimeter is 25(4+\sqrt{2})\ units   or approximately  135.4\ units

Part 3) The area is 937.5\ units^2

Step-by-step explanation:

step 1

Plot the figure to better understand the problem

we have

A(-28,2),B(-21,-22),C(27,-8),D(-4,9)

using a graphing tool

The shape is a trapezoid

see the attached figure

step 2

Find the perimeter

we know that

The perimeter of the trapezoid is equal to

P=AB+BC+CD+AD

the formula to calculate the distance between two points is equal to

d=\sqrt{(y2-y1)^{2}+(x2-x1)^{2}}

Find the distance AB

we have

A(-28,2),B(-21,-22)

substitute in the formula

d=\sqrt{(-22-2)^{2}+(-21+28)^{2}}

d=\sqrt{(-24)^{2}+(7)^{2}}

d=\sqrt{625}

d_A_B=25\ units

Find the distance BC

we have

B(-21,-22),C(27,-8)

substitute in the formula

d=\sqrt{(-8+22)^{2}+(27+21)^{2}}

d=\sqrt{(14)^{2}+(48)^{2}}

d=\sqrt{2,500}

d_B_C=50\ units

Find the distance CD

we have

C(27,-8),D(-4,9)

substitute in the formula

d=\sqrt{(9+8)^{2}+(-4-27)^{2}}

d=\sqrt{(17)^{2}+(-31)^{2}}

d=\sqrt{1,250}

d_C_D=25\sqrt{2}\ units

Find the distance AD

we have

A(-28,2),D(-4,9)

substitute in the formula

d=\sqrt{(9-2)^{2}+(-4+28)^{2}}

d=\sqrt{(7)^{2}+(24)^{2}}

d=\sqrt{625}

d_A_D=25\ units

Find the perimeter

P=25+50+25\sqrt{2}+25

P=(100+25\sqrt{2})\ units

simplify

P=25(4+\sqrt{2})\ units ----> exact value

P=135.4\ units

therefore

The perimeter is 25(4+\sqrt{2})\ units   or approximately  135.4\ units

step 3

Find the area

The area of trapezoid is equal to

A=\frac{1}{2}[BC+AD]AB

substitute the given values

A=\frac{1}{2}[50+25]25=937.5\ units^2

4 0
3 years ago
The weights of bags of grasecks chocolate candies are normally distributed with a mean of 4.3 ounces and a standard deviation of
skelet666 [1.2K]

Answer: 0.2743

Step-by-step explanation:

Let X be a random variable that represents the weight of bags of grasecks chocolate candoes.

X that follows normal distribution with, Mean = 4.3 ounces, Standard devaition = 0.05 ounces

The probability that a bag of these chocolate candies weighs less than 4.27 ounces :P(X

=P(z

Hence, the required probability = 0.2743

7 0
2 years ago
Aaron made a $400 purchase using his credit card. The credit card has a simple interest rate of 12% each year. How much will Aar
melisa1 [442]

Answer:  448 dollars

=============================================

Work Shown:

P = 400 is the balance

r = 0.12 is the decimal form of the interest rate

t = 1 is the number of years

Use those values to get the simple interest to be

i = P*r*t

i = 400*0.12*1

i = 48

The amount of interest charged is $48

Add this onto the balance of 400 dollars and the total amount Aaron owes is P+i = 400+48 = 448 dollars.

5 0
3 years ago
Explain how you would show 135% on a 10-by10 grid
dangina [55]
You would shade in 135 of the squares in the grid(s)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
    9·1 answer
  • HELP IMIDAIEALTY PLEASE
    7·2 answers
  • Kami bought 3 1/2 pounds of nectarines for $1.75 and 1 3/5 pounds of oranges for $0.60. Which fruit costs less per pound?
    15·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 8 × 8/6?
    12·1 answer
  • -2(x-3) equals what?
    11·2 answers
  • The first quartile can best be described as ______________________.
    6·1 answer
  • Describe how the graph of is the same and different from the graph of .
    6·2 answers
  • Can i have help please
    6·2 answers
  • F(x) = (two-fifths) Superscript x
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!