1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
1 year ago
13

Use Midpoint and Slope Formulas to complete the tables below.1. Find the midpoint of RP, given the coordinates R (5, 8) and P (3

, 6).m:Il m:I m:Midpoint:
Mathematics
1 answer:
poizon [28]1 year ago
7 0

The midpoint formula for a segment is:

x_m,y_{_m}=\frac{(x_1+x_2)}{2},\frac{(y_1+y_2)}{2}

apply to points R and P

\begin{gathered} x_m,y_m=\frac{(5+3)}{2},\frac{(8+6)}{2} \\ x_m,y_m=\frac{8}{2},\frac{14}{2} \\ x_m,y_m=(4,7) \end{gathered}

using the definition of slope find the slope of the segment

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

apply to points R and P

\begin{gathered} m=\frac{8-6}{5-3} \\ m=\frac{2}{2} \\ m=1 \end{gathered}

to lines are parallel when the slopes are the same

\mleft\Vert m=1\mright?

two lines are perpendicular when the product of the slopes is equal to -1

\begin{gathered} m\cdot\perp m=-1 \\ 1\cdot\perp m=-1 \\ \perp m=-\frac{1}{1} \\ \perp m=-1 \end{gathered}

You might be interested in
If shoes are $20 each and the markup is 150%, how much will that cost?
MArishka [77]
<span>150% to decimal = 1.50 since 100% = 1 
</span><span>1.50 x 20 = 30
</span><span>30 + 20 = 50</span>
3 0
3 years ago
Pleaseeeee helppppp!!!
Delicious77 [7]
No.3


U should search it bc there's so many sites can help u just search inequality calculator

6 0
3 years ago
A triangle on a coordinate plane is translated according to the rule 6, 4(x,y). Which is another way to write this rule?
Mashcka [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
On 1, I need help, and for 2, is the answer right?
kramer

Answer:

1.A 2.yes

Step-by-step explanation:

PEMDAS

5 0
2 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What two integers is 70 between
    12·2 answers
  • Perform the following operation. Reduce if possible<br> X/9+y + 9+y/x
    7·1 answer
  • 8-1- (18 – 2):8<br> help pls
    11·1 answer
  • What is the soultion to <br> 3-(4w+5)=.50(8w+28)
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP!!!
    12·1 answer
  • Simplify: 7(-2x - 3) *<br> -14x - 21<br> -14x - 3<br><br> 14x - 21<br><br> 14x - 3
    6·1 answer
  • Help plz ??<br><br> This is really urgent. If anyone knows the answer plz plz help me
    7·1 answer
  • Find three consecutive multiples of four such that three times the first one plus four times
    9·1 answer
  • What is cos 30°? Leave your answer in simplest<br> form as an exact answer.
    14·1 answer
  • A group of workers can plant 54 acres in 9 days. What is their rate in acres per day?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!