1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
1 year ago
14

Write three sentences that compare the values 12 and 3 in different ways

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]1 year ago
6 0

Given data:

The numbers given are 12 and 3.

The 12 and 3 are both positive integers in which 12 is greater than 3.

The 12 and 3 both lie on the right side of the number line in which 12 comes after 3, so 12 is bigger number than 3.

The 12 and 3 are both natural as well as rational number, 12 is nine more than 3.

You might be interested in
Which linear inequality is represented by the graph? y ≤ 1/2x + 2 y ≥ 1/2x + 2 y ≤ 2/3x + 2 y ≥ 2/3x + 2
patriot [66]
Post the graph and I can help
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The weight of an apple is 150g rounded to the nearest 5g
Gekata [30.6K]

Answer:

The weight of an apple is 150g rounded to the nearest 5g

what is the lower bound weight of the apple

what is the upper bound of the weight of the apple

Step-by-step explanation:

The weight of an apple is 150g rounded to the nearest 5g

what is the lower bound weight of the apple

what is the upper bound of the weight of the apple

7 0
4 years ago
What is the interquartile range for the set of data: 10, 3, 7, 6, 9, 12, 13​
Kitty [74]

3 to 13 should be your range
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
when solving a multi-step equation,does it matter in which order the operations are performed?explain.
rjkz [21]
Yes or course. PEMDAS
Parenthesis
Exponents
Multiplication-Division (solve left to right)
Addition- Subtraction (solve left to right)
example, lets take a simple equation.
32+6x7-1+4²
Let's solve it left to right 
You're answer would be 281
But when using PEMDAS your answer is- 89
Check out this video for extra help.
https://www.khanacademy.org/math/pre-algebra/pre-algebra-arith-prop/pre-algebra-order-of-operations/...
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello, can anyone explain the steps to solve these questions, please? Thanks!
Llana [10]

Answer:

56776h

Step-by-step explanation:

i did it

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What’s the correct answer??
    11·2 answers
  • (4x^2+16x+11) divided by (x+3)
    10·2 answers
  • Simplify.n 6 · n 5 · n 4 ÷ n 3 · n 2 ÷ n
    6·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • How many minutes will it take a runner to finish an 11-km race at 18 km/h?
    5·1 answer
  • A TV has a listed price of $578.98 before tax. If the sales tax rate is 8.25%, find the total cost of the TV with sales tax incl
    5·1 answer
  • Help me pls (: l: ):
    11·2 answers
  • NEED HELP ASAP‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️<br><br> What is the slope between the points (1.7) and (3.10)?
    6·1 answer
  • Can I get some help with my work?
    10·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Crm%20%5Cint_%7B0%7D%5E%20%5Cinfty%20%20%5Cfrac%7B%20%5Csqrt%5B%20%20%5Cscriptsize%5Cphi%
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!