Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000
Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5
Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour
Job 400:
Direct materials= $350
Direct labor cost= $240
Machine-hours used= 31
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 8.69*31= $269.39
Job 400:
Units= 50
First, we need to calculate the total cost:
Total cost= 350 + 240 + 269.39
Total cost= $859.39
Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit
A benefit of digital catalogs is<span> that they allow real-time merchandising. Other advantages </span>are they eliminate the costs of printing and mailing, they offer an almost unlimited merchandise, they offer a wider assortment of presentation formats. The internet and digital marketing have created this to match the need of consumers.
<span>
</span><span> </span>
Answer:
Plum Corporation
The best choice is:
B. Assume that Plum will distribute its after-tax earnings each year to its shareholders. Should Plum operate as a C corporation or an S Corporation?
Explanation:
a) Tax is the greatest difference existing between a C corporation and an S corporation. With a C corporation, the earnings are taxed twice. When the C corporation earns income, it is taxed as a corporation. When it distributes the after-tax earnings, the owners are taxed again in income tax. This does not happen with an S corporation. The S corporation does not pay corporate tax, instead, its owners pay their individual income taxes because the corporation's incomes are passed through the members.
If you multiply $299.70x 62- 14,000months you get = 4,581.4 so yeah
To protect consumers from potentially dangerous manufactured goods, the us government is most likely to use : Regulation
For example, the Government will put safety regulations to ensure that all the goods are fulfilling the standard
hope this helps