1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
2 years ago
15

What is the value of time, t, for the given values of distance, d, and rate, r?

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]2 years ago
6 0
The value of time is 8.5 seconds. Choice B.

Distance = Rate x Time
Time = Distance / Rate
Rate = Distance / Time

Given: 
Distance = 425m
Rate = 50 m/s
Time = ?

Time = Distance / Rate
Time = 425m ÷ 50 m/s
Time = 8.5 s
You might be interested in
Which is the graph of g(x) = [X +37?
Alexeev081 [22]

Answer:

Can you put the graphs up then ill edit my answer and give you the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
GCF of 20 and another number is four. Which of these could be the other number
Nina [5.8K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

4 x 9=32

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
3x+ 15 = 3(x+5) please help!!
Nesterboy [21]

Answer:

infinite solutions

Step-by-step explanation:

3x+15=3(x+5)

distribute

3x+15=3x+15

infinite solutions

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
D 0,1 of x is?<br> A. (4,0)<br> B. (4,1)<br> C. (5,1)<br> *20 points!!!*
Lorico [155]

Answer:

4,0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Scott brought $23.25 to the art supply store. He bought a brush, a sketchbook, and a paint set. The brush was one fourth as much
fenix001 [56]

Answer:

Paint set cost = 10.5 , Sketch book cost = 7 , Brush cost = 1.75

Step-by-step explanation:

Let the cost of paint set be = p

Cost of sketchbook 's' = (2 / 3) p

Cost of brush 'b' = 1/4th of s = 1 / 4 [ (2 / 3) p ] = (1 / 6) p

Total expenditure = Money bought - Money left = 23.25 - 4 = 19.25

Total expenditure = Cost of (pen + of sketchbook + of brush) = p + s + b

= p +  (2 / 3) p + (1 / 6) p  = 19.25 → p + 2p / 3 + p / 6 = 19.25

( 6p + 4p + p ) / 6 = 19.25 → 11p / 6  = 19.25 →  p = ( 19.25  x 6 ) / 11

p = 10.5 ; s = (2 / 3) p  = 2 / 3 (10.5) = 7 ; b = (1 / 6) p  = 10.5 / 6 = 1.75

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jacki plans to pay for the down payment of a new car with her credit card. The annual interest rate for her credit card is 17%.
    5·2 answers
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • What are the solutions of the equation x^6-9x^3+8=0
    6·1 answer
  • HELPPPPPP ); WILL GIVE BRAINLIST.
    6·1 answer
  • Provide an example of a system of two linear equations that has no
    15·1 answer
  • What is the answer? I am so lost- thanks for any help given.
    5·1 answer
  • At Chick-Fil-A, two chicken sandwiches and three orders of fries cost $14.80. The cost for three chicken sandwiches and five ord
    9·1 answer
  • A line passes through (-4,8) and (6,10). What is the equation of the line?
    14·1 answer
  • Plz Help!! <br><br> Factor the Polynomial: -6x² - 15x + 9
    5·2 answers
  • Evaluate: (9 - 3)2 + 5 = 1 3​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!