1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
1 year ago
8

Georgie has a rectamgular wooden deck that measures 2.5 meters by 3.4 meters. she builds an addition to the deck that makes it .

6 meters longer. what is the perimeter of her deck now?
Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]1 year ago
8 0

Perimeter of her deck now is 11.8 meter and George wants a light source that is 13 meters long.

<h3>What is perimeter of rectangle ?</h3>

One of the crucial formulas relating to the rectangle is its perimeter. It is the whole distance that the rectangle's outside perimeter covers. You will encounter numerous geometrical forms and sizes in math that have an area, perimeter, and even volume (for 3-d figures). Additionally, you will learn the formulas for each of those characteristics.

Given that :Georgie has a rectangular wooden deck that measures 2.5 meters by 3.4 meters. she builds an addition to the deck that makes it .6 meters longer

A rectangle's perimeter is determined by :

P = 2( L+B)

P = 2 ( 2.5 + 3.4)

P = 2 ( 5.9)

P = 11.8 meters

(b) The perimeter will be equal to the perimeter of the original form + 2 because he wants to add a 0.6 meter long wooden deck to his home (0.6). The two rectangle lengths must be taken into account, thus we selected 2(0.6).

we have,

P = 11.8 meters + 2(0.6)

= 11. 8 + 1.2

= 13 meters

George wants a light source that is 13 meters long.

To learn more about perimeter of rectangle visit :

brainly.com/question/13797677

#SPJ4

You might be interested in
DNA TAC ACC TTG GCG ACG ACT Write the mRNA strand then the Amino Acid sequence.
Ugo [173]
AUG UGG AAC CGC UGC AGU
7 0
3 years ago
A jug contains some orange juice. After pouring 240 milliliters of the orange juice into a cup, there are 875 milliliters of ora
zubka84 [21]

Answer:

1,115 mL

Step-by-step explanation:

The original amount of OJ is what we're trying to find, so that will be our variable, x. Now, keep in mind the order of events to write the correct equation. We started with the x amount of OJ, then 240 mL was taken away, to leave us with 875 mL. So, x - 240 = 875. Then we solve this by adding 240 to both sides to get the x alone. This gives us x=1,115 mL!

4 0
3 years ago
Which number(s) below belong to the solution set of the inequality? Check all that apply.x + 16 &lt; 51.
natta225 [31]
If you subtract 16 on both sides... x will be alone. Therefore 51-16=35
x=35 (B)
5 0
3 years ago
90 is what percent of 150
nataly862011 [7]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the points D(10,8) and E(-4, 4)
ludmilkaskok [199]

Answer: 2/7

Step-by-step explanation:

Slope form: y2-y1/x2-x1

4-8/-4-10 ==> -4/-14 ==> 2/7

7 0
3 years ago
Other questions:
  • For Halloween, 1/4 of the candy sold was chocolate. Of the chocolate sold, 7/8 was made by Nestle. What fraction of all the cand
    7·1 answer
  • Samuel solved the equation h-234=1,192 and found the solution to be h=958. Is he correct? If not, why not?
    10·2 answers
  • 8x+8(c+8)-6 show work its for my homework i get it but im just making sure i did it right:)
    12·2 answers
  • there are 16 tables in the lunch room.each tables can seat 22 studenrs. how many students can be seated at the at one time
    5·2 answers
  • you buy 7 packages total of AA and AAA. AA has 6 batteries in each pack and AAA has 8 batteries in each pack. you end up with 52
    12·1 answer
  • Find the product. Write the product in simplest form.<br> 8 X<br> 5/7
    10·1 answer
  • Complete the patterns<br><br> 0, 1, 3, 7, 15, 31, _<br> 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, _
    15·2 answers
  • It costs miksel $4 to make a bike bag, if he sells each gor $5. He has made a profit of $16 dollars so far
    10·1 answer
  • Find the unit price of 3 cans of cat food for $0.85​
    13·1 answer
  • Rita is adding 3 + (negative 8) + 1. She rewrites the expression as 3 + (negative 1) + 8.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!