1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
1 year ago
13

Pls answer asap! Nonsense - report Good - brainliest

Mathematics
1 answer:
iren [92.7K]1 year ago
6 0

The solution is

a) 1.412

b) 0.662

What is the place value chart?

A place value chart is a table that is used to determine the value of each digit in a number based on its numerical position. We place the given number in the place value chart to examine the place value of each digit in order to precisely identify the worth of distinct digits in a number.

Given data ,

Let the number be A = 4.236 / 3

So , the number A = 1.412

So , in order to place the number in place value chart

The digit 1 is in ones place

The digit 4 is in tenths place

The digit 1 is in hundredths place

The digit 2 is in thousandths place

b)

Let the number be B = 1.324 / 2

So , the number is B = 0.662

So , in order to place the number in place value chart

The digit 0 is in ones place

The digit 6 is in tenths place

The digit 6 is in hundredths place

The digit 2 is in thousandths place

Hence , the place value chart of numbers 1.412 and 0.662 are solved

To learn more about place value chart click :

brainly.com/question/10759386

#SPJ1

You might be interested in
Rewrite the expression by using symbols 7(x - 20)
Lelechka [254]

7 × x - 7 × 20

You could rewrite it this way, 7 x (x-20), but the answer above is better 'cause it takes away the grouping symbols

5 0
3 years ago
liam practiced piano 24 times in 4 weeks. his brother practiced piano 12 times in 14 days. are the rates equivalent?
kolezko [41]
Yes because 24:4 is equal to 12:2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
!ASAP!<br> Please answer soon
yan [13]

Answer:

1. Pyramid= ll+l^2  2. Rectangular prism= 2 lw+2lh+2wh 3. Cylinder= 2pi pi rh+2pi pi r^2  4.Triangular Prism= 2 B + Ph  5. Cone= Pi rl+ pi r^2

Step-by-step explanation:

Pretty sure this is your answer. Hope it helps!

6 0
2 years ago
Rhett is solving the quadratic equation zero equals X2 minus 2X -3 using the quadratic formula which shows the correct substitut
Alina [70]
X^2-2x -3 =0
a =1 b =-2 and c = -3 

x = - (-2) +/- sqrt (-2)^2 - 4(1)(-3)
      --------------------------------------
                   2(1)

 x = + 2 +/- sqrt [(4) - 4(-3)]
       -------------------------------
                    2

 x = +2 +/- sqrt [4 + 12]
       --------------------------
                   2
x = +2 +/- sqrt[16]
      -------------------
              2

x = +2 +/- (4)
      -------------
             2

x = 2 + 4    or 2 -4 
      -------        ------
         2               2

x = 6/2      or   -2/2

x = 3   or x = -1   
       
8 0
3 years ago
SQRT is a parallelogram. If m∠QST = 72°, which of the following statements is true?
Mrrafil [7]
The answer to your question is option b because opposite angles in a quadrilateral are equal to one another
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose P(x) represents the profit on the sale of x Blu-ray discs. If P(1,000) = 5,000 and P'(1,000) = −3, what do these values
    15·1 answer
  • (13+9) + 37<br><br><br> Please help me answer this
    13·2 answers
  • What is 34C &lt;&gt; 18pts​
    7·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST <br> solve for x<br><br> A. 70/6<br> B. 60/16<br> C. 6<br> D. 11
    15·1 answer
  • Which ordered pairs could describe the locations of vertex y and vertex z
    14·1 answer
  • What is the factor form of the polynomial X2-12+27
    11·1 answer
  • Reid's Hardware discounts all riding lawnmowers 6% to customers paying in cash. If Trey paid $1,278.75 in cash for a riding lawn
    9·1 answer
  • Frito lay mix variety in pack 28 bags for 9.88 cost per bag
    7·1 answer
  • Pls help question in image​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!