1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
1 year ago
11

What is the unit rate of the cost of the bag of apples is $6.33 for 3 pounds.A. The apples are $2 per poundB. The apples are $2.

11 per poundC. The apples are $3.33 per poundD. The apples are $6.33 per pound
Mathematics
1 answer:
lara [203]1 year ago
8 0

Given:

The bag of apples is $6.33 for 3 pounds.

Required:

We need to find the unit rate of the cost of the apples.

Explanation:

Divide the cost of the bag of apples by the number of pounds.

T\text{he unit rate of the cost of the apples =}\frac{6.33}{3}T\text{he unit rate of the cost of the apples =\$ 2.11}

Final answer:

The apples are $2.11 per pound

You might be interested in
A<br> 9<br> Kylie drives 291 miles in 6 hours.<br> (a) What is her average speed?
ivolga24 [154]

Answer:

48.5 m/s

Step-by-step explanation:

291/6 = 48.5

5 0
2 years ago
Help 20 points helpppppppp math helps 20 points no linos or imma report you.
bagirrra123 [75]

Answer:

Not a right triangle

Step-by-step explanation:

We can figure out if it is a right triangle or not by using the pythagorean theorem.

a^2 + b^2 = c^2

In this case a and b are 16 and 18

In order for it to be a right triangle, c has to equal 34, in this problem.

16^2 + 18^2 = c^2

= 580^2

= \sqrt{580} = 24.0832

Since 24.0832 does not equal 34, this is not a right triangle

5 0
2 years ago
Yo can someone help me out, I know the volume but which units again?
Jet001 [13]

meters cube or m³

Volume uses '³' or cube units on 3d models.

Area uses '²' or square units on 2d models.

6 0
3 years ago
You read 9.75 pages in your science book and 24.5 pages of a play for English class. It takes you 1.2 minutes to read each page
Sladkaya [172]
9.75 * 1.2 = 11.7
24.5 * .8 = 19.6

11.7+19.6= 31.3 minutes

hope this helped :)


4 0
2 years ago
Just answer #2 plz for brainlest
AlexFokin [52]

n>-6 and n<3 (there's your answer my friend)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. Luna is waterproofing the top of a rectangular wood deck. The width of the deck is 3 m less that the length. The length is 8
    15·1 answer
  • Find the area of a rectangle having a perimeter of 182 yards and a width 20 yards shorter than twice its length
    10·1 answer
  • Solve 16x + 9 = 9y – 2x for y.<br> y =
    14·2 answers
  • The area of a circle is 88 square meters. What is the radius?
    5·1 answer
  • Ray picked 30 apples and put them equally into 3 baskets. Then he ate two of the apples in a basket
    12·2 answers
  • The table below shows the fifth powers of different numbers:
    14·1 answer
  • Al simplificar esta expresion logaritmica, cual es la forma mas simple? ​
    9·1 answer
  • Kim is x years old . jordan is 7 year older than kim. four times jordans age is equal to 200
    12·2 answers
  • 6. In a basketball fundraiser, Jasmine can makes 10 free throws per minute. She is sponsored for
    9·1 answer
  • What is the percent of 85?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!