1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
1 year ago
13

if you have the numbers 1,4,5 and 8 in in a box and Kelly randomly chose one tile and placed it back and chose another tile what

is the probability of the two chosen tiles is greater than 7
Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]1 year ago
5 0

hello

to solve this question, we need to use know the number of possible outcomes

\begin{gathered} \text{probability = }\frac{nX}{nS} \\ S=\text{  number of possible outcomes} \\ X=\text{ number of events} \end{gathered}

let's find the number of possible outcomes

we have four tiles numbered 1, 4, 5 and 8

possible outcomes are

undefined

You might be interested in
Answer truthfully pleaseeeeee
alexandr1967 [171]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

i took the quiz

3 0
3 years ago
HELP MEEE!! Please evaluating a compound. Inequality using a graph
Irina-Kira [14]

Answer:

\frac{x}{2}

Step-by-step explanation:

From the graph, we can conclude that,

x is less than 2 and not including as there is a hollow circle at the mark 2.

Also, x is greater than or equal to 7 including 7 as there is a solid circle at the mark 7

So, the compound inequality will be x

Now, the option that simplifies to the above inequality is the required answer.

Let us check the first option.

\frac{x}{2}

\frac{x}{2}

Therefore, option 1 simplifies to the above compound inequality.

So, the correct answer is option 1.

6 0
3 years ago
Potatoes are 50p a pound . how much for 24oz​
Tems11 [23]

Answer:

25p

Step-by-step explanation:

IM NOT SURE IF ITS RIGHT BUT THAT WHAT I THINK. HAVE A NICE DAY!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Here’s the answer you need to know
vovikov84 [41]
Thank you sooo much Maddi441
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two men, 400 feet apart, observe a balloon between them; it is in the same vertical plane as they are. The respective angles of
    13·2 answers
  • Find the area of the shaded region.
    10·1 answer
  • Lizette's math test grades are 70, 72, and 68. If she scores 100 on her next test, what will happen to the RANGE of her scores?
    5·2 answers
  • Tyler has $9.70 in dimes and quarters. The number of quarters is eight more than four times the number of dimes. How many of eac
    15·1 answer
  • Add 7 5/8 and 5 5/8 then from their sum subtract 11 5/16. Can someone help me with this..I need fast answers.
    7·1 answer
  • if a cone and a cylinder have the same radius and the perpendicular height of the cone is twice that of a cylinder find the rati
    15·2 answers
  • PLZ HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!No one is helping :(
    10·1 answer
  • what is the cost of 8 books at $4 each? what is the cost of x books at $4 each? what is the cost of 5 books at $x each ?​
    7·1 answer
  • The data set represents a month-to-month progression of gasoline prices over the course of several months in an
    12·1 answer
  • If you get paid $15 an hour and you work 50 hours a week how much money do u make in a year
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!