Answer:
$60 per unit
Explanation:
Total overheads:
= Overheads of fabrication department + Overheads of assembly department
= $90,500 + $109,700
= $200,200
Total labor hours:
= Blinks + Dinks
= (1,013 × 4) + (1,859 × 5)
= 4,052 + 9,295
= 13,347
Overhead rate per hour = Total overheads ÷ Total labor hours
= $200,200 ÷ 13,347
= $15 per hour
Total overhead cost for blinks:
= Total hours for blinks × rate per hour
= 4,052 × $15 per hour
= $60,780
Overhead cost per unit for Blinks:
= Total overhead cost for blinks ÷ Total units
= $60,780 ÷ 1,013
= $60 per unit
Answer:
A. Differentiation strategy.
Explanation:
In a market different firms try to maintain a competitive edge over others. This is achieved by using various strategies like: Differentiation strategy, Local strategy, Regional strategy, Cost-leadership strategy, Global strategy.
In the given scenario ABC tries to add value to their products and services so they can attract customers who are willing to pay a higher price.
This is a differentiation strategy where a firm tries to make their product different from.otgers in order to maintain a competitive advantage over others
Answer:
c. Fixed Cost = $300
Explanation:
Because marginal cost is constant we can find the variable cost per unit and then subtract the total variable cost from the total cost in order to find the fixed cost. The firms total cost increase $300 (from 1500 to 1800) when output increases by 10 units (from 40 to 50), so the variable cost per unit is 300/10=30.
Now to calculate the total variable cost we will multiply variable cost per unit by the number of units.
50*30= 1500
Now we will subtract 1500 from 1800 in order to find the fixed cost.
1800-1500=300
Fixed cost is $300.