Which is the better buy $18 and 3 flash drivers or $35 and 5 flash drivers
2 answers:
Answer:
The better buy is the $18 for 3
Step-by-step explanation:
Lets find the rate for $18
$18 /3
$ 6 per flash drive
Lets find the rate for $35
$35 /5
$ 7 per flash drive
The better buy is the $18 for 3
Answer:
18$ fro 3
Step-by-step explanation:
18/3= 6
35/5=7
because 6 is less than 7 you should buy 3 flash drivers it's thebetter deal
You might be interested in
L and M are parallel, just like P and N because their angles with other segments are the same
Answer
16/144
If that doesn't work, try simplifying the fraction.
Answer:
Step-by-step explanation:
May I please see the graph?

Then

which is a disk of radius 1, hence with area
.