1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
3 years ago
15

Which is the better buy $18 and 3 flash drivers or $35 and 5 flash drivers

Mathematics
2 answers:
Rudik [331]3 years ago
6 0

Answer:

The better buy is the $18 for 3

Step-by-step explanation:

Lets find the rate for $18

$18 /3

$ 6 per flash drive


Lets find the rate for $35

$35 /5

$ 7 per flash drive


The better buy is the $18 for 3

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
5 0

Answer:

18$ fro 3

Step-by-step explanation:

18/3= 6

35/5=7

because 6 is less than 7 you should buy 3 flash drivers it's thebetter deal

You might be interested in
Let the polynomials A = 7x² + 3xy and B = -3xy .
bija089 [108]

Answer:

– 21x^3 y – 9x^2 y^2 e) is your answer

Step-by-step explanation:

Solve the following system for A and B:

{A = 7 x^2 + 3 x y

B = -3 x y

Express the system in matrix form:

(1 | 0

0 | 1)(A

B) = (7 x^2 + 3 x y

-3 x y)

Write the system in augmented matrix form and use Gaussian elimination:

(1 | 0 | 7 x^2 + 3 x y

0 | 1 | -3 x y)

Collect results:

Answer: {A = 7 x^2 + 3 x y  , B = -3 x y

then we multiply the results (7 x^2 + 3 x y) ( -3 x y) =  – 21x^3 y – 9x^2 y^2

7 0
3 years ago
fred has $28 to buy sketch paper for his art class. Each sketch pad costs $9. how many sketch pads can he buy?do not include uni
Tanzania [10]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

9/3=3.11111111 round it and you get 3

8 0
3 years ago
500+100 = ?? A700 B800 C600
nekit [7.7K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Add the hundreds together

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
find the permimter of the quadrilateral if x=2 the perimiter is in inches the perimiters are (4x2+8x) (31 ) (7x+30) (3x2-5x+20)
d1i1m1o1n [39]

Answer:

115

Step-by-step explanation:

4*2+8(2) = 24

31

7(2)+30 = 44

3*2-5(2)+20 = 6-10+20 = -4+20 = 16

24+31+44+16

115      

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please yall are basically the best
egoroff_w [7]

Answer:

4 i think

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • GET A fREE 99 points! First to answer gets it!
    10·2 answers
  • I need help with the top one
    8·1 answer
  • Ms. Lee, a single adult, earned $65,000 in taxable income last year. Use the rate table below to calculate how much she must pay
    5·1 answer
  • Which quadratic equation is equivalent to (x+2)^2+5(x+2)-6=0
    7·2 answers
  • Here is an addition sentence.
    15·2 answers
  • -0.59x+0.29=7.2 HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    13·2 answers
  • What are the values of x and y?
    13·1 answer
  • Jessica paid $ 42.90 for 15 gallons of gas. What was the price per gallon of gas Jessica paid?
    8·1 answer
  • If you spin the spinners in<br> how many times we you likely to<br> land on yellow?
    14·1 answer
  • The graph of the function C(x) = −0.74x2 + 22x + 75 is shown. The function models the production cost, C, in thousands of dollar
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!