1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
10

How to Simplify the rational expression.

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
3 0
  2r - 4       2(r - 2)
--------- = -----------   = 2
 r - 2            r - 2

answer
2
You might be interested in
Courtney walks 5 laps around 1/4 mile track. how far does she walk?
zhuklara [117]

Answer:

1 1/4 miles

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What do 110°, 250°, and -470° angles have in common?
Nadusha1986 [10]
They are all larger than 90 degrees, and in a triangle they would all be obtuse angles.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Hurry pls help!
babunello [35]

Answer: Early in the race, Alberto runs faster. He maintains a speed of 20 km/h, as Bianca running speed ??increases??. The first person to cross the finish line is Bianca.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can some one plz help me with this math qustion
AleksAgata [21]

Answer:

A. =

Step-by-step explanation:

Find a common denominator, then compare.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • True or False. The points X, R, K and H coplanar in the attached image.
    5·1 answer
  • -1+5/4x=-16<br> What number is x representing?
    7·1 answer
  • Solve for x: −3|x 7| = −12 x = 5 over 3, x = −19 over 3 x = −3, x = −11 x = −3, x = 11 no solution
    14·1 answer
  • Will expand and fill the container into which it is placed
    13·1 answer
  • Pls i need help what is 1 plus 1?
    15·1 answer
  • Is 6 classified as an integer?​
    5·1 answer
  • Please give me the ans​
    15·1 answer
  • Here is a picture of my rabbit, her name is Bianca. Have a beautiful day :)
    10·1 answer
  • Express as a trinomial.<br> (x + 9) (3x + 9)
    13·2 answers
  • Evaluate 4+(m-n)^4 when m =7 and n = 5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!