1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
5

At the local grocery store,a 16-ounce bottle of apple juice cost $3.20. What is the cost of the apples juice per ounce

Mathematics
1 answer:
tiny-mole [99]3 years ago
3 0
$0.20 is the answer. You divide $3.20 by 16
You might be interested in
How many cm are in 84.363 km​
Studentka2010 [4]

Answer:

8,436,300 cm

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark wants to paint a mural. He has 1 1/4 gallons of yellow paint, 1 1/5 gallons of green paint, and 7/8 gallon of blue paint. M
Irina18 [472]

Answer:

1  3/40

Step-by-step explanation:

1  1/4 +1 1/5 +7/8= 3  13/40

3/4  .3= 2 1/4

3 13/40 -  2 1/4

4 0
3 years ago
Steffen graphed two lines in order to find the solution to a given system of equations. What is the solution?
Pavlova-9 [17]

check the picture below.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
How does x/2-12=-14 I don’t understand where the negative comes from
goblinko [34]
Solve x by simplifying both sides of the equation & then isolating the variable x=-4 & the negative comes in from the -12
4 0
3 years ago
Determine the value of x<br> 10
Luden [163]

Answer:

Also 10

Step-by-step explanation:

This type of triangle has two sides of equal length

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • REALLY NEED ALGEBRA HELP please
    8·1 answer
  • A sum of money is divided into the ratio 3:4. The larger portion is then divided into 3 parts in
    11·1 answer
  • What is the correct answer to the math problem<br> 20+30×0+1
    9·2 answers
  • You work at a car dealership and are told that a certain car is to sell for $12,080, which will include financing for 5 years (6
    14·1 answer
  • When visiting his parents, Tyler drives at an average speed of 42 km/h through urban areas and at an average speed of 105 km/h o
    9·1 answer
  • $32.00 for 10 cookies<br> Unit rate.
    6·1 answer
  • HELP THIS IS MY LAST QUESTION. PLEASE
    13·1 answer
  • Pls helppppp last questionnnnn
    14·1 answer
  • Mr. Smith went to buy a refrigerator. He had $346. The refrigerator cost $783.
    6·2 answers
  • A clothing company is printing its fall catalog. Each copy of the catalog will be 347 pages long. If the printer has printed 7,2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!