1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
5

What is the answer for 9(2-u)

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
8 0
<span>9(2-u)
Use distributive property
Final Answer: 18 - 9u</span>
You might be interested in
You have one type of nut that sells for $2.80/lb and another type of nut that sells for $9.60/lb. You would like to have 20.4 lb
max2010maxim [7]

Answer:11.396Ibs of nuts that cost $9.60/Ib and 9.014Ibs that cost $2.80/Ib

Step-by-step explanation:

First we find the cost of the supposed mixture we are to get by selling it $6.60/Ib which weighs 20.41Ibs

Which is 6.6 x 20.41 = $134.64

Now we label the amount of mixture we want to get with x and y

x = amount of nuts that cost $2.8/Ib

y = amount of nuts that cost $9.6/Ib

Now we know the amount of mixture needed is 20.41Ibs

So x + y = 20.41Ibs

And then since the price of the mixture to be gotten overall is $134.64

We develop an equation with x and y for that same amount

We know the first type of nut is $2.8/Ib

So for x amount we have 2.8x

For the second type of nut that is $9.6/Ib

For y amount we have 9.6y

So adding these to equate to $134.64

2.8x + 9.6y = 134.64

So we have two simultaneous equations

x + y = 20.41 (1)

2.8x + 9.6y = 57.148 (2)

We can solve either using elimination or factorization method

I'm using elimination method

Multiplying the first equation by 2.8 so that the coefficient of x for both equations will be the same

2.8x + 2.8y = 57.148

2.8x + 9.6y = 134.64

Subtracting both equations

-6.8y = -77.492

Dividing both sides by -6.8

y = -77.492/-6.8 =11.396

y = 11.396Ibs which is the amount of nuts that cost $9.6/Ib

Putting y = 11.396 in (1)

x + y = 20.41 (1)

x +11.396 = 20.41

Subtract 11.396 from both sides

x +11.396-11.396 = 20.41-11.396

x = 9.014Ibs which is the amount of nuts that cost $2.8/Ibs

8 0
4 years ago
Integral of cotxlogsinx
Shtirlitz [24]
Hello there is a solution : 

3 0
3 years ago
5. Does the following table represent a function?*
Arturiano [62]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Yes, because each x has one specific y.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many significant digits are there in the product of 0.005 and 25.725
Furkat [3]
A is the correct answe
5 0
3 years ago
Which expression is equivelent please help
vekshin1
=−2m2−mn+4n2−2m+5n so C
4 0
3 years ago
Other questions:
  • This set of points is on the graph of a function.
    14·1 answer
  • In triangle PQR, angle P is congruent to angle R and the measure of angle Q is twice the measure of angle R. Find the measure of
    7·2 answers
  • Please help! All in the image:
    14·2 answers
  • Last year, 31 2 acres of strawberry fields produced approximately 14,700 pounds of strawberries. This year the number of acres p
    12·1 answer
  • Discount Rental Cars charges a daily fee plus a mileage fee for renting its cars. Barney was charged $145.00 for 3 days and 200
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME people I beg you
    15·1 answer
  • What is the cordniate for (-6, -23)?​
    13·1 answer
  • Kadeesha has a smart phone data plan that costs $45 per month that includes 10 GB of data, but will charge an extra $25 per GB o
    9·2 answers
  • Plzzzzzzzzzz help meee
    11·1 answer
  • Y 20 18 16 14 12 Total Cost ($) 10 000 2 3 1 2 Time (hours) 2. 3 4 6 8 y = IX +​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!