1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
san4es73 [151]
3 years ago
6

Please help me in the question above

Mathematics
1 answer:
lina2011 [118]3 years ago
3 0
The answer is C: Expression b and d

Expression A is used when you want to know how much $$ was taken off the original

Expression C won’t work at all because it’s like saying what is $1 subtract discount.

Expression B and D is saying original,P, subtract discount price=sales price
You might be interested in
Round the number 2,181,465 to the ten thousands place
Shkiper50 [21]
The answer to that is 2,180,000
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help with this ?
quester [9]

Answer:

Answer=44

Step-by-step explanation:

Rectangle: 6x4=24.

Triangle: 4x4=16, and 16/2=8.

Semicircle: Pi x radius squared, so pi x 2 squared is 16.something, and since it's a semicircle, we divide by 2, so it's 8 again.

Overall: 24+8+8=44 cm squared.

3 0
3 years ago
After traveling 345 miles, the
vfiekz [6]
<h2>GOOD LUCK CHUCK :)))))))))</h2>
5 0
3 years ago
How much of a 3/4 cup serving is in a 2/3 of yogurt
lukranit [14]
To figure this problem out, we need to divide 2/3 by 3/4.

2/3 / 3/4 = 8/9 or 0.888888 repeating.

Therefore, there are 8/9 of the 3/4 cup servings in 2/3 cup of yogurt.
8 0
3 years ago
A line passes through (-2, -3) and (4, -6) what is the slope of the line ?
MrRissso [65]
The slope,  or gradient, of the line is 6/-3 which is -2. The gradient is -2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please could someone help me?
    15·1 answer
  • Which of the following statements best describes a linear pair
    12·1 answer
  • I need help with this ASAP zoom in if u cat see it pls
    9·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Need answer asap helpppp!!!
    9·1 answer
  • Find the value of x. (2x) and (x+15)
    5·2 answers
  • Can u pls help me with this question ​
    8·1 answer
  • Which equation has the steepest graph?
    12·1 answer
  • Given m = 3/2 and the point (0, -6), which of the following is the point-slope form of the equation?
    12·1 answer
  • Y = 3x ÷ 9 and x = -6 what is the output​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!