1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
4 years ago
13

What is the slope of the line with equation 4x + 2y = 8?

Mathematics
2 answers:
Papessa [141]4 years ago
8 0
Y=2x+4
Hope this helps :D
Monica [59]4 years ago
8 0
<span>4x + 2y = 8
2y = -4x + 8
 y  = -2x + 4 
 as you know y = mx + b where m = slope
so in this case slope = m = -2

answer
-2</span>
You might be interested in
Please help me&lt;3 &lt;3 &lt;3 &lt;3 &lt;3
Arturiano [62]

Answer: (B) SinA = 4/5

Step-by-step explanation: Sine= O/H or opposite of hypotenuse so in regards to the triangle opposite is 28 and hypotenuse 35 or 28/35 which also equals 4/5

7 0
3 years ago
How do you do this ??????????????????????
kicyunya [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

you can take the rectagel and you x the rectagel

6 0
3 years ago
Mallorie has $5 in her wallet.if this is 10% of her monthly allowance what is her monthly allowance
marta [7]
5=.1*x
divide both side by .1
5/.1=x
x=50 dollars
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
M∠LONm, angle, L, O, N is a straight angle.
Ne4ueva [31]

Answer: 41

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the answer i'm having trouble :( click the picture
Vikentia [17]

Step-by-step explanation:

So 2 pints = 1 quart

She need 3 quart

so 2 pints × 3 = 1 quart × 3

6 pints = 3 quart

...

The she need 6 pints which is

2 cups = 1 pint

She need 6, so mutiply with 6

2 cups × 6 = 1 pint × 6

12 cups = 6 pints

Then this is the answer, you got

12 cups = 6 pints = 3 quart

She need 12 cups of water to make fruit punch

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A refrigerator costs $850. The estimated yearly operating cost of the refrigerator is $62. Average annual cost = Purchase price
    10·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • Solve for y. Do not put any spaces in your y=mx+b answer. 3y=2+9 *
    8·1 answer
  • How would you know if these 2 triangles are similar or not
    5·1 answer
  • 71-4 times (7-5) to the 4th power
    9·1 answer
  • What is the slope of the line? x+3y=100
    10·1 answer
  • If |z| = 1, where z = x + yi ... find the real part of the number 1 / z-1??​
    7·1 answer
  • Which ordered pair would fall in the first quadrant of the coordinate plane?
    12·1 answer
  • For each value of y, determine whether it is a solution to 2y&gt; 18.<br>​
    6·2 answers
  • How to solve step by step 4(x-7)=-6x+12
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!